Apple destekli Qi2 kablosuz şarj standardı için resmi doğrulama geldi

Kablosuz şarj teknolojileri ile ilgili olarak da CES 2023‘te çeşitli gelişmeler var. İlginç bir şekilde Apple, Wireless Power Consortium (WPC – Kablosuz Güç Konsorsiyumu) ile MagSafe tabanlı ve Qi2 adlı yeni nesil bir şarj standardı üzerinde çalışıyor.

CES 2023’te WPC, yeni standardın Qi2 uyumlu bir aksesuarı, uyumlu bir kablosuz şarj cihazıyla aynı seviyeye getiren MagSafe tabanlı bir “Manyetik Güç Profili” aracılığıyla teknolojinin verimliliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmeyi amaçladığını belirterek haberi doğruladı.

Apple’ın mevcut MagSafe sürümü tescillidir ve aksesuar üreticilerinin standardı kullanmak için bir telif ücreti ödemesini gerektirir. Bu nedenle pek çok iPhone aksesuarı ve akıllı telefon kılıfı MagSafe ile uyumludur ancak resmi olarak MagSafe sertifikalı değildir.

Kablosuz Güç Konsorsiyumu yönetici direktörü Paul Struhsaker, konuyla ilgili olarak yayınlanan basın bülteninde, “Tüketiciler ve perakendeciler bize, hangi cihazların Qi Sertifikalı olduğu ve Qi ile çalıştığını iddia eden ancak Qi Sertifikalı olmayan cihazlar konusunda kafalarının karıştığını söylüyorlar. Bu kafa karışıklığı, zayıf bir kullanıcı deneyimine ve hatta güvenlik sorunlarına yol açabilir.” dedi.

Qi2’nin hangi avantajlarla geleceği henüz belli değil

MagSafe teknolojisini Android cihaz üreticileri de dahil olmak üzere diğer üreticilere açmanın ötesinde, Qi2’nin Qi ve MagSafe’e göre hangi avantajları sunacağı belli değil. Umalım ki, planlar daha güçlü mıknatıslar içersin, çünkü birçok MagSafe destekli aksesuarı, daha yüksek şarj hızları sunmamakla birlikte iPhone’un arkasına sıkıca tutunmuyor. Örneğin, MagSafe ve Qi yalnızca 15 W’a kadar kablosuz şarjı destekler.

Apple’ın bu iş ortaklığı yalnızca teknolojisini Android üreticileriyle paylaşmak ve oyun alanını eşitlemek için kurmadığını da not etmek önemlidir. AB’nin akıllı telefonlar için USB-C zorunluluğu yaklaşırken, teknoloji devi muhtemelen kablosuz şarj standardı ile benzer tartışmalardan kaçınmak istiyor.

WPC, yakında beklenen Qi2 standardının mevcut Qi teknolojisinin yerini alacağını söylüyor. Qi2 özelliğine sahip cihazların yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun