Pixel 5A ile çekilmiş fotoğraf görüldü, Pixel 5 ile benzer özelliklerle geliyor

Google, yakında çıkması beklenen Pixel 5A ile çekilmiş bir fotoğraf örneğini yanlışlıkla paylaşmış gibi görünüyor. Bu, hakkındaki dedikoduların zar zor duyulduğu cihazdan ne bekleyeceğimiz konusunda bize bazı ipuçları veriyor.

Söz konusu fotoğraf, Google’ın HDR+ Bracketing olarak adlandırılan teknolojisiyle ilgili. Bu teknoloji, HDR fotoğraflardaki gürültüyü azaltmayı amaçlıyor. Fotoğraf ise, bir blog gönderisinin yanında yayınlanan bir albümde yer aldı. Fotoğrafların çoğunun EXIF verileri; bunların Pixel 5, Pixel 4A 5G, Pixel 4 ve Pixel 4 XL dahil olmak üzere mevcut Pixel telefonlar tarafından çekildiğini gösteriyor. Ancak bunların arasında bir tanesi görünüşte bir Pixel 5A ile çekilmiş bir görüntü olduğunu açık ediyor.

Google, cihazın iptal edildiği yönündeki söylentilere yanıt olarak geçtiğimiz günlerde Pixel 5A 5G’nin varlığını doğrulamıştı. Ancak, cihazın bu yıl ABD ve Japonya’da satışa sunulacağını teyit etmenin ötesinde, telefonun özellikleri veya kameraları hakkında daha fazla ayrıntı sunmadı.

Pixel 5A tarafından çekildiği görülen fotoğraf albümden kaldırıldı, ancak bu fotoğraf sayesinde yakında beklenen cihazın kamera performansı hakkında birkaç ayrıntı elde etmiş olduk. Birincisi, bu fotoğraf 5A’nın biri ana kamera, diğeri de ultra geniş kamera olmak üzere, iki arka kameraya sahip olacağına dair önceki haberleri doğrulayan ultra geniş bir kamerayla çekilmiş gibi görünüyor. Bu açıdan gelecek telefon Pixel 4A 5G’ye benzer olacak. Pixel 4A’da ise yalnızca bir arka kamera bulunuyordu.

Fotoğrafın çözünürlüğü de Pixel 5 ile çekilen fotoğraflarda gördüğümüze benzer şekilde 12.2 megapiksel olarak veriliyor. Pixel 5’in ultra geniş kamerasındaki sensör, teknik olarak 16 megapiksel olmasına rağmen varsayılan olarak 12,2 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar üretiyor. 5A’nın EXIF verileri ayrıca 5 modeliyle aynı şekilde, f/2.2 diyafram açıklığına sahip olduğunu gösteriyor. Fotoğrafın HDR+ Bracketing hakkında bir blog gönderisine eklendiği göz önüne alındığında, 5A’nın da bu teknoloji için destek sunması muhtemel görünüyor.

google pixel 5a

Google Pixel 5A için beklenen özellikler

Çıkan önceki haberlerle birleştirildiğinde, Pixel 5A geçen yılki Pixel 5’e çok benzer bir cihaz olabilir gibi görünüyor. Haberler, aynı şekilde Snapdragon 765G işlemciyi kullanacağını, 6.2 inçlik, selfie kamera delikli bir OLED ekrana ve benzer bir tasarıma sahip olacağını gösteriyor. Google’ın önceki A serisi cihazlarında olduğu gibi, arka panelin camdan ziyade plastikten yapılması bekleniyor ve telefonun da 3,5 mm kulaklık jakı içereceği belirtiliyor.

Sızan fotoğrafın EXIF verilerine göre, fotoğrafın kendisi geçen ekim ayında Pixel 5 piyasaya sürülmeden hemen önce çekilmiş. Google’ın resmi duyurusu olmadan, bunun Pixel 5A’nın son kamera donanımını temsil edeceğine dair bir garanti yok. Ancak fotoğrafın kaldırılmış olması, bunun basit bir etiketleme hatası olmadığını gösteriyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun