Teknoblog Ürünler Akıllı Telefon Pentagon askerlerin tesislerde coğrafi konum servislerini kullanmalarını yasakladı

Pentagon askerlerin tesislerde coğrafi konum servislerini kullanmalarını yasakladı

Pentagon, Amerikan askeri personelinin askeri tesislerde cihazlarının coğrafi konum servisi özelliklerini kullanmalarını yasakladı.

pentagonABD’de geçtiğimiz cuma günü yürürlüğe giren bir karar ile Amerikan ordusu üyelerinin hem kişisel hem de ordu tarafından tahsis edilen cihazlarında coğrafi konum servislerini kullanması yasaklandı. ABD Savunma Bakanlığı veya yaygın bilinen ismiyle Pentagon tarafından alınan karar akıllı telefonları, akıllı saatleri ve GPS özelliğine sahip diğer cihazları kapsıyor. Söz konusu yasak, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin faaliyet alanları içinde geçerli olacak.

Bu yasak kararının alınmasının nedeni ise geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olay. ABD dışındaki bazı Amerikan üslerinin konumları ve ısı haritaları, Strava isimli fitness uygulaması üzerinden dışarıya sızmıştı. Strava ise söz konusu ısı haritalarını tesislerde koşu yapan Amerikan askeri kullanıcıları sayesinde oluşturmuştu. ABD’de bu durum bir tehlike teşkil etmese de, Amerikan üslerinin haritalardan bile çıkarıldığı bazı ülkelerde ciddi bir güvenlik açığı olarak değerlendirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Razer Phone 2 ilk telefonun eksikliklerini kapatarak geldi

Olayın ortaya çıkmasının ardından bir süre bekleyen üst düzey Pentagon yetkilileri, mobil cihazlardaki GPS fonksiyonunun bir risk olduğuna ve GPS verilerinin, uygulama geliştiricileri gönüllü olarak dış dünya ile paylaşmasa bile, bir güvenlik tehdidi oluşturduğuna karar verdi.

Amerikan ordusu mensupları cihazlarını kullanmaya devam edebilecek. Ancak bunun için telefonlarındaki konum servislerini devredışı bırakmaları gerekecek. Karara uymayan askeri personel cezalandıracak. Pentagon tarafından alınan karar bazı uygulamaları Amerikan askeri personeli için işlevsiz kılsa da, bunun daha sıkı güvenlik için küçük bir fedakârlık olduğu belirtildi.

Önceki HaberSamsung Galaxy Note 9’a ait yeni fotoğraflar ortaya çıktı, özellikler doğrulandı
Sonraki HaberSamsung Android Oreo’yu 2019’un başında orta segmente getirecek

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz