Neuralink ilk insan deneylerine hazırlanıyor: PRIME çalışması ne vadediyor?

Elon Musk'ın şirketi Neuralink, felçli hastalar için beyin-bilgisayar arayüzü testleri başlatıyor.

Neuralink, Amerikan İlaç Dairesi (FDA) onayını aldıktan birkaç ay sonra ilk insan deneyleri için katılımcılarını arıyor. Altı yıllık ilk deneme süreci, Elon Musk’ın sahibi olduğu şirket tarafından “PRIME Çalışması” olarak adlandırılıyor. Bu çalışma, felçli bireylerin cihazları kontrol etmelerine yardımcı olacak Neuralink teknolojisini test etmeyi amaçlıyor.

Neuralink’in PRIME çalışmasının üç temel özelliği

Çalışma, temel olarak üç şeyi aynı anda araştırmayı planlıyor. İlki, Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzü olan N1 implantı. İkincisi, bu cihazı yerleştiren cerrahi robot olan R1 robot. Üçüncüsü ise, N1’e bağlanan ve beyin sinyallerini bilgisayar eylemlerine çeviren N1 Kullanıcı Uygulaması. Neuralink, tüm bu üç sistem bileşeninin hem güvenliğini hem de etkinliğini test etmeyi planlıyor.

Felçli hastaların bilgisayarlar ve diğer cihazları kontrol etmelerine yardımcı olacak implantlar yıllardır test ediliyor. Örneğin, yakın zamanda yayımlanan iki çalışma, beyin-bilgisayar arayüzlerinin ALS hastalarına bir bilgisayarda yazı yazarak iletişim kurmalarına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bu çalışma, Neuralink için büyük bir adımdır. Şirket, 2022’nin başında FDA tarafından reddedildikten sonra Mayıs ayında onay almıştı. Yıllar içinde Neuralink, Musk’ın aşırı vaatleri ve şirketin iç uygulamaları nedeniyle tartışma yaratmıştı. Örneğin, şirketin maymunlar üzerindeki testleri sürekli olarak sorun yaratmıştı. Musk, bu testlerin sadece “terminal maymunlar” üzerinde yapıldığını ve bir maymunun bile Neuralink implantı sonucu ölmediğini belirtmişti.

PRIME Çalışması’na katılanlar ilk olarak, araştırmacılarla dokuz ziyaret içeren 18 aylık bir çalışmada yer alacaklar. Ardından, beyin-bilgisayar arayüzü araştırma oturumlarında haftada en az iki saat geçirecekler ve sonraki beş yıl içinde 20 daha ziyarette bulunacaklar. Neuralink, kaç katılımcı aradığı ya da çalışmanın ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi vermiyor, yalnızca “çalışma ile ilgili masraflar” için tazminat sağlayacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Enjoy 70 serisinin tanıtım tarihi belli oldu

Neuralink hakkında pek çok şey gibi, şirketin vaatleri ve planları arasında ayrım yapmak zordur. Ancak, PRIME Çalışması sayesinde Elon Musk’ın teknolojisini ilk kez yakından görmüş olacağız.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun