Nesnelerin İnterneti: Nedir, dünyayı değiştirmeye aday mı?

Son dönemde sıklıkla telaffuz edilen kalıplardan biri olan ”Nesnelerin İnterneti” kulağa ilk etapta fazlasıyla niş bir endüstri için teknolojik bir tanım olarak gelse de, Google’ın Nest için 3.2 milyar dolar ödemesi bu kavramın kulağa geldiği kadar bir gruba özel olmadığını kanıtlıyor.

nesnelerin-internet-150114

Nesnelerin İnterneti kavramının karmaşık bir yapısı olduğu gerçeği değişmese de, bu durum endüstrinin her geçen gün gelişmesini ve sektöre yeni oyuncular katılmasını engellemiyor. Geleceğin hareketi olarak tanımlanan Nesnelerin İnterneti hakkında akla gelen ilk soruların cevaplarını sizler için sıraladık.

Nesnelerin İnterneti nedir?

Günlük nesnelerin internete bağlanmasını ve hep birlikte bir sistem oluşturmasını temsil eden Nesnelerin İnterneti, aynı zamanda konvansiyonel bağlı cihazlar ve akıllı aletler arasındaki yakınsamayı temsil ediyor. Nesnelerin İnterneti konseptinin uygulandığı ve aralarında giyilebilir teknoloji ürünlerinin de bulunduğu pek çok cihaz geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen CES 2014 fuarında görücüye çıktı. Gerek küçük gerek büyük pek çok şirketin ilgi gösterdiği bu cihazlar aynı zamanda bağlı cihaz kategorisinde değerlendirilirken, temel amaç olarak insanların bilgiye bir bilgisayar başına oturmadan veya başka bir insanla iletişime geçmeden ulaşması olarak gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Edge cihazlar arasında web sayfası paylaşımını kolaylaştırıyor

Nesnelerin İnterneti kavramını kim ortaya attı?

Nesnelerin İnterneti kavramının ilk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından Procter & Gamble’da çalıştığı sırada ortaya atıldığı söyleniyor. Daha sonra MIT bünyesinde Auto-ID Center’ı hayata geçiren isimlerden biri olan Ashton, 2009 yılında RFIDJournal’a verdiği röpörtajda Nesnelerin İnterneti kavramından derinlemesine bahsetmişti.

Neredeyse tüm bilgisayarların, dolayısıyla internetin bilgi için insana ihtiyaç duyduğunu dile getiren Ashton, o tarih itibarıyla internette bulunan 50 petabayt’lık verinin neredeyse tamamının insanlar tarafından sanal ortama aktarıldığını belirtmiş, ancak internete dair pek çok grafikte en önemli dağıtıcı olan insanların unutulduğuna dikkat çekmişti. İnsanların zaman, dikkat ve kesinlik konusunda zamanlarının sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Ashton, bu durumun bilgi toplama sürecindeki temel sorun olduğunu vurgulamıştı.

2009 yılından sonra Nesnelerin İnterneti kavramının önemli ölçüde geliştiğini söyleyen Ashton, yine de daha gidilecek çok yolun olduğunu ve Nesnelerin İnterneti’nin dünyayı değiştirebileceğini belirtmeyi ihmal etmiyor.

Nesnelerin İnterneti nasıl örneklendirilir?

Nesnelerin İnterneti kavramının günlük yaşama yönelik etkisini merak edenler için IBM’in Smarter Planet ekibi tarafından hazırlanan 5 dakikalık video son derece önemli bir işlevi yerine getiriyor. Videoyu izlemeye zamanı olmayanlar için Nesnelerin İnterneti şu şekilde özetlenebilir:

”Nesnelerin İnterneti insanların ideal bir güne uyanmasını ve ideal bir gün yaşamasını sağlar. Sahibinin ajandasını kontrol ederek ilk randevu saatine göre onu uyandıran bir çalar saat, ev sahibi uyanmadan 30 dakika önce banyo veya kullanılacak diğer odaları ısıtmaya başlayan bir ısıtma sistemi, trafik durumundan sürücüyü haberdar eden bir araba, işyerine varmadan kısa bir süre önce kahve hazırlamaya başlayan bir kahve makinesi Nesnelerin İnterneti’ne örnek olarak gösterilebilir.”

Nesnelerin İnterneti Konsorsiyumu nedir?

Nesnelerin İnterneti Konsorsiyumu kurucuları tarafından donanım ve yazılım sağlayıcılar arasındaki işbirliğini tesis edecek bir grup olarak tanımlanıyor. Aralarında Logitech ve Ouya gibi şirketlerin de bulunduğu ve toplam 10 şirketten oluşan konsorsiyumun duyurusu geçtiğimiz hafta düzenlenen CES 2014’te gerçekleştirilirken, konsorsiyumun web sitesinden yapılan açıklamada ev otomasyonu, eğlence veya üretkenlik formunda kullanıcılara doğrudan temas edecek internet uyumlu cihazlara ve ilgili yazılım servislerine odaklanılacağı belirtildi.

Nesnelerin İnterneti kavramının hayata geçtiği mevcut bir cihaz var mı?

Halihazırda Nesnelerin İnterneti kavramının vücut bulduğu pek çok cihaz olsa da, Nest tarafından üretilen akıllı termostat ile duman ve karbonmonoksit dedektörleri göze çarpıyor. Bu durumun kuşkusuz en büyük nedeniyse Google’ın Nest’i 3.2 milyar dolar karşılığında satın alması. Nesnelerin İnterneti kavramının gelecekte kaplayacağı alanın büyüklüğünün farkına varan Google, bu konuda öncülük eden bir şirketi bünyesine katarak elini şimdiden güçlendirmiş oldu.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...