NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu bugün yapacak

NASA, Mars helikopterinin ilk test uçuşunu yazılımda tespit edilen bir hata nedeniyle ertelemişti. Yapılan açıklamada, Ingenuity’nin ilk test uçuşunun 19 Nisan’da Türkiye saatiyle 10.30’dan sonra gerçekleştirileceği belirtildi.

Ancak bu uçuşu canlı şekilde takip etmek biraz gecikmeli şekilde mümkün olacak. Veri indirme sürecini gösteren canlı yayın sürecinin her şey yolunda giderse 13.15’ten önce başlaması beklenmiyor. Uçuş sonrası brifingin ise 21.00’dan sonra başlaması planlanıyor.

Ekip, Ingenuity’nin ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştirmeyi planlamıştı. Ancak 9 Nisan’daki komut dizisi problemi nedeniyle uçuş ertelenmişti. NASA, bir süre önce helikopterin dönüş testini tamamlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX Starlink uydu internet servisi 500 bin siparişi geçti

NASA helikopterini Mars üzerinde sadece 30 saniye boyunca uçurmayı planlıyor. Böylelikle öncelikli olarak helikopterin havalanabildiği doğrulanacak. Ingenuity’nin Mars üzerinde gezindiğini görebilmek içinse dört uçuş daha gerçekleştirilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...