Microsoft’tan Windows 11 yüklü sistemlerde yaşanan oyun sorunlarını çözen güncelleme

Microsoft, Windows 11 kullanıcılarına bazı oyun performansı sorunlarını gideren bir güncellemenin önizlemesini sunuyor. Yazılım üreticisi, en son 2022 Güncellemesine (22H2) yükselten bazı Windows 11 kullanıcılarının sorunları fark etmesinden sonra, bu ayın başlarında bazı oyunlarda beklenenden düşük performansla ilgili sorunlar konusunda uyarıda bulunmuştu.

O zaman Microsoft, “Bazı oyunlar ve uygulamalar, Windows 11, sürüm 22H2’de beklenenden daha düşük performans veya takılma yaşayabilir.” demişti. “Etkilenen oyunlar ve uygulamalar, yanlışlıkla tüketiciler tarafından kullanılması amaçlanmayan GPU performans hata ayıklama özelliklerini etkinleştiriyor.”

Microsoft, sorun yaşayan uygulamaları ve oyunları tam olarak listelemese de, etkilenen oyunlara sahip sistemler için Windows 11 2022 Güncellemesinin dağıtımını engelledi ve insanlara yükseltme yapmamalarını önerdi. Bu koruma yaklaşık bir hafta önce kaldırıldı ve şimdi Microsoft tam bir düzeltme yayınladı. Windows 11 2022 Güncellemesini çalıştırıyorsanız, Windows Update bölümünü kontrol edebilir ve yükleyebileceğiniz bir KB5020044 güncelleme önizlemesi bulabilirsiniz.

Bundan ayrı olarak, Nvidia’nın en son Windows 11 2022 Güncellemesi ile birlikte takılmalara ve kare hızı düşüşlerine de neden olan bazı başlangıç aşaması sürücü sorunları da vardı. Nvidia, eylül ayında bu sorunları çözmüştü.

Microsoft’un en son Windows 11 güncellemesi, şirketin kümülatif aylık sürümlerde kullanıma sunduğu tipik hata düzeltmelerinin yanı sıra OneDrive için yeni depolama uyarıları, Windows Spotlight özelliğindeki iyileştirmeleri ve daha fazlasını içeriyor. Tam sürüm notlarını burada bulabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft, geçen ay bazı Windows 11 sanallaştırma özelliklerinin oyun performansını etkileyebileceğini de kaydetmişti. Şirket, oyuncuların bunları devre dışı bırakmaları için talimatlar sağlamıştı, ancak performansa öncelik vermek için özellikleri geçici olarak devre dışı bırakırsanız özellikleri tekrar açmanız gerekecektir.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun