Teknoloji

Microsoft Teams’i Office uygulamalarından ayırmayı planlıyor

microsoft teams
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Microsoft Teams iletişim ve uzaktan iş birliği platformunu Office üretkenlik uygulamaları setinden ayırabilir. The Financial Times’ın haberine göre, şirket bu hamleyle Avrupa Birliği tarafından verilmesi muhtemel bir cezayı engellemeyi hedefliyor.

The Financial Times’a konuşan kaynaklar, şirketlerin eninde sonunda Teams olmadan da Office’i satın almasının mümkün olacağını belirtiyor. Ancak bunun nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor. Avrupa Birliği yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğü ifade edilirken, Microsoft yetkilileri anlaşmanın henüz kesinleşmediğinin de altını çiziyor.

Şirket tarafından The Financial Times’a gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Büyük bir teknoloji şirketi olarak AB’deki sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Soruşturmada komisyonla iş birliği yapmaya devam ediyoruz ve komisyonun endişelerini gideren ve müşterilere iyi hizmet veren pragmatik çözümlere açığız.”

Microsoft Teams Slack tarafından AB’ye şikayet edilmişti

Microsoft’u Teams’i Office’ten ayırmaya yönlendiren süreç, artık Salesforce çatısı altındaki Slack’in 2020’de AB’ye yaptığı şikayetle başlamıştı. Teams’in Office’ten ayrılmasını isteyen Slack, AB’ye “tarafsız bir hakem gibi davranma ve yasayı uygulama” çağrısında bulunmuştu.

Microsoft Teams’i Office’ten ayırarak AB’nin gazabından bir cezai yaptırım olmadan kurtulabilecek mi göreceğiz. Şirket geçmişte de AB ile Avrupalı müşterilere internet tarayıcısı için seçim şansı sunma konusunda anlaşmaya varmış, ancak daha sonra yükümlülüklerini yerine getirmediği için 561 milyon avro cezaya çarptırımıştı.

İLGİLİ HABERLER