macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

google news abone ol

Apple WWDC 2019’da macOS’in en son sürümünün de ön gösterimini gerçekleştirdi. Masaüstü işletim sisteminin yeni sürümü macOS Catalina adını taşıyor.

Apple, macOS Catalina ile iTunes’un yerine popüler eğlence uygulamaları Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamasını getiriyor. Yepyeni Sidecar özelliği, kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir ekran gibi kullanarak Mac masaüstlerini genişletmelerine veya Mac’teki yaratıcılık uygulamalarında iPad’i hassas bir giriş cihazı olarak kullanmalarına olanak veriyor. Yeni güvenlik özellikleri kullanıcıları daha da iyi koruyor ve Voice Control özelliği kullanıcıların Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol edebilmelerini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 13 duyuruldu: Koyu mod, daha hızlı ve akıllı bir mobil işletim sistemi

iTunes’un yerini Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamaları alıyor

macOS Catalina ile iTunes yerini üç yepyeni uygulamaya bırakıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların favori müzik, TV programı, film ve podcast’lerini keşfetme ve tümünün keyfini çıkarma biçimlerini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve iyileştirecek.

macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

Mac için yeni Müzik uygulaması Apple’ın belirttiğine göre ışık hızında çalışıyor, eğlenceli ve kolay bir kullanım sunuyor. Apple Music, sunduğu 50 milyondan fazla şarkı, çalma listesi ve video klip ile kullanıcıların yeni ve harika müzikler keşfetmesine yardımcı olacak. Kullanıcılar şarkıları ister indirmiş ister satın almış veya bir CD’den içe aktarmış olsunlar tüm müzik arşivlerine erişebilecekler. Ve dinledikleri müziklere sahip olmak isteyenler için iTunes Music Store bir tık kadar yakın olacak.

Yepyeni Apple TV uygulaması, filmleri ve TV programlarını bulmanın ve keşfetmenin birçok yolunu tek bir uygulamada bir araya getiriyor. Apple TV uygulaması ile kullanıcılar Apple TV kanallarına, kişiye özel önerilere ve iTunes’daki 100 binden fazla filme ve TV programına göz atabilir, dilediklerini satın alabilir veya kiralayabilir, 4K HDR ve Dolby Atmos özellikli filmlerin tadını çıkarabilirler.

Şimdi İzle bölümü, kullanıcıların ne izlediklerini görebilmesine ve herhangi bir ekranda kaldıkları yerden devam edebilmesine olanak veren Sonraki özelliğine sahip. Bu sonbaharda, Apple’ın orijinal video abonelik servisi Apple TV+, Apple TV uygulamasında kullanılabilecek.

macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

Apple Podcasts uygulaması, kataloğunda 700.000’den fazla program sunuyor ve yeni bölümler çıktığında otomatik bildirim almaya olanak veriyor. Uygulamada ayrıca yeni kategoriler, tüm dünyadan editörlerin derlediği koleksiyonlar ve hazırlayana, konuğa veya konuya göre bölüm aramanıza olanak veren gelişmiş arama araçları bulunuyor.

İçerikleri cihazlarına kablo kullanarak eşzamanlayan kullanıcılar bunu yeni eğlence uygulamalarında da hızla ve kolayca yapabilirler. Mac’e bir cihaz bağladıklarında cihaz hemen Finder’daki kenar çubuğunda belirir ve kullanıcılar buradan cihazlarını yedekleyebilir, güncelleyebilir veya geri yükleyebilirler.

Sidecar

Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor. Sidecar, hareket halindeki kullanıcıların beraberlerinde ek bir ekran taşımasını kolaylaştırıyor. Böylece, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar işlerini iki ekrana yayabiliyorlar. Ayrıca, stylus kalemle veri girişini destekleyen tüm Mac uygulamalarında Apple Pencil ile eşleştirdikleri iPad’lerini çizim yapmak veya yazı yazmak için kullanabiliyorlar. Sidecar, Final Cut Pro X ile video düzenlemek, Adobe Illustrator ile çizim yapmak veya iWork belgeleri üzerinde işaretlemeler yapmak için harika bir araç. Tüm Devamlılık özellikleri gibi Sidecar da kablosuz bağlantıyla çalışarak kullanıcıların daha mobil bir şekilde çalışmasına olanak veriyor.

macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

Erişilebilirlik

Apple, teknolojinin ancak herkese güç verdiği zaman en güçlü haline geldiğine inanıyor. Apple, macOS Catalina ile her kullanıcının Mac’inden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan yeni yardımcı teknolojiler sunuyor. Voice Control, geleneksel giriş cihazlarını kullanamayan kullanıcıların yerleşik Siri konuşma algılama teknolojisiyle Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol etmelerine olanak veriyor. Bu teknoloji ile kişisel veriler de gizli tutuluyor. Yeni etiketler ve ızgaralar ile kullanıcılar, kapsamlı gezinme araçlarını kullanarak neredeyse tüm uygulamalarla etkileşime geçebiliyorlar ve bu süreçte ses işleme işlemi cihaz üzerinde gerçekleşiyor. Voice Control şimdi iOS ve iPadOS’ta da sunuluyor. Böylece kullanıcılar tamamen seslerini kullanarak cihazlarını kontrol edebiliyor, hatta dokunma ve kaydırma gibi hareketleri yapabiliyorlar.

Güvenlik

macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar. Şimdi T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için cihazların çekiciliğini azaltan Etkinleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Ve yeni Find My (Cihazımı Bul) uygulaması ile kayıp veya çalınmış bir Mac’in konumu, Mac offline olduğunda bile diğer Apple cihazları üzerinden güvenli ve anonim bir şekilde sahibine iletilebiliyor.

Ekran Süresi

Mac’teki Ekran Süresi özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara zamanlarını diledikleri gibi yönetmeleri için araçlar sunuyor. Ekran Süresi, kullanıcılara işlerini kaydetmeleri veya bir oyundaki oturumlarını kapatmaları için biraz daha zaman veren “Bir dakika daha? özelliği gibi, insanların Mac’lerini kullanma biçimine uygun bir şekilde tasarlanmış özelliklere sahip. Kullanıcılar Mac’lerinden uzak olacakları bir zaman programlayabiliyor ve uygulamalarda, web sitelerinde veya uygulama kategorilerinde ne kadar zaman geçireceklerini belirleyebiliyorlar. Kullanıcılar iCloud ile iPhone, iPad ve Mac’lerindeki Ekran Süresi Ayarlarını eşzamanlayabiliyor ve kullanımlarını uçtan uca şifrelemeyle bir araya getirebiliyorlar. Aile İçi Paylaşım, ebeveynlere çocuklarının cihaz kullanımını daha iyi yönetmeleri için yeni araçlar sunuyor. Bu araçlar arasında çocuklarının kimlerle ne zaman iletişim kurabileceğini seçme özelliği de bulunuyor.

Üçüncü taraf iPad uygulamaları Mac’e taşınıyor

macOS Catalina ile geliştiricilere, iPad uygulamalarını Mac’e getirmelerini inanılmaz derecede kolaylaştıran yeni API’lar ve araçlar sunuluyor. Yaratıcılıktan eğlenceye, üretkenlikten gelişime çeşitli kategorilerde bir milyondan fazla iPad uygulaması ile kullanıcılar Mac’lerinin büyük ve göz alıcı ekranı üzerinden daha fazla uygulama ile etkileşime geçebilecekler. Bu sonbaharda Jira Cloud, Twitter ve Asphalt 9 gibi birçok sevilen uygulamanın da Mac için sunulması bekleniyor.

macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

macOS uygulamalarına gelecek başlıca yenilikler

Fotoğraflar, kullanıcıların en iyi fotoğraflarını akıllı bir şekilde öne çıkaran yeni ve muhteşem bir gezinme deneyimi sunuyor. Safari, Siri Önerileri’ni kullanarak sık ziyaret edilen siteleri, yer işaretlerini, iCloud sekmelerini, Okuma Listesi’nden seçenekleri ve Mesajlar’da gönderilen bağlantıları ön plana çıkaran yeni bir başlangıç sayfasına sahip olacak.

macOS Catalina yenilikleri: Yeni uygulamalar, Sidecar, Ekran Süresi ve dahası

macOS Catalina’daki Mail, belirli kullanıcılardan gelen mailleri engelleme, çok aktif yazışmaları sessize alma ve ticari mail listelerinde abonelikten ayrılma gibi yeni olanaklar sunuyor. Notlar şimdi yeni Galeri Görünümü’ne, daha güçlü arama araçlarına ve ek işbirliği seçeneklerine sahip. Anımsatıcılar uygulaması, anımsatıcı oluşturmayı, düzenlemeyi ve takip etmeyi daha da kolaylaştıran kullanıcı dostu yeni bir arayüzle yeniden tasarlandı.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” dedi. “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler.”

macOS Catalina ne zaman çıkacak ve hangi cihazlarla uyumlu olacak?

macOS Catalina’nın geliştirici ön sürümü, bugünden itibaren developer.apple.com adresinden Apple Geliştirici Programı üyelerine açık olacak. Mac kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ayın ilerleyen günlerinde beta.apple.com adresinden erişebilecekler. macOS Catalina, bu sonbahardan itibaren 2012 ortası veya daha sonra piyasaya sunulan Mac’ler için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon önerileri – Kasım 2022 – Video

Akıllı telefon satın almayı düşünenler için "tam zamanı" olarak nitelendirebileceğimiz bir dönemdeyiz. 2022 model telefonlar piyasaya çıktı, bu da seçeneklerin bir hayli zengin olduğu...

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

ÖNE ÇIKANLAR