M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro arasındaki farklar

Apple aynı anda 13 inç MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro modellerini satıyor. Bu iki seri arasında çeşitli farklılıklar var, ancak M1 işlemcili versiyonlarında aradaki fark daha önce olmadığı kadar düşük bir seviyeye iniyor. Apple’ın 10999 TL ve 14299 TL fiyat etiketleriyle Türkiye’de satışa sunduğu dizüstü bilgisayarlar, profillerindeki farklılıklar dışında neredeyse tamamen aynı görünüyor. Aynı M1 işlemci, aynı bellek ve depolama alanı seçenekleri, aynı portlar ve birbirine çok benzeyen ekranlar var.

Geride kalan tek büyük fark, MacBook Pro’da fanın bulunması gibi görünüyor. Apple, MacBook Air’da fansız tasarımı kullanıyor, bu sayede çalışırken gürültü istemeyenler bundan memnun kalacaktır. Halbuki 13 inç Pro modeli ise fan içeren bir soğutma sistemini içeriyor.

Ne var ki, aradaki bu fark kolaylıkla yabana atılır türden değil. Çünkü bir CPU, daha iyi bir soğutma sistemiyle daha hızlı çalışabilir. CPU’nun vat cinsinden verilen termal tasarım gücü (TDP), gigahertz cinsinden saat frekansına göre daha iyi bir performans işareti olarak nitelendiriliyor. Çünkü bazı düşük güçlü dizüstü bilgisayar ve telefon yongaları da bugünlerde birkaç gigahertz saat frekansı sunabiliyor. Tabii ki, bunlar ısındığı zaman performans kolaylıkla düşüyor. Küçük, fansız bir kasada bu işlemcilerin güç sınırlarına da çabuk erişiliyor. Ancak daha büyük bir kasada veya daha iyi soğutulan bir alanda sunacakları gücün sınırı da genişliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nvidia Windows 7 ve Windows 8 sürücü desteğini ekim ayında bırakıyor

Apple’ın M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için de aynı durum geçerli. Her bir bilgisayarda aynı işlemci var ve bunlar teoride aynı hızlara sahip. Ancak MacBook Pro ve Mac mini’deki fan, bunların daha yüksek seviyedeki performansı daha uzun süre boyunca korumasına izin veriyor.

Apple, fanın varlığına ve yokluğuna farklı açılardan dikkat çekiyor. MacBook Air’ın fansız tasarımını öne çıkarırken MacBook Pro’da “aktif soğutma çözümünün” varlığının altını çiziyor.

Aradaki en önemli fark fan gibi görünse de, her bir fiyat seviyesindeki M1 işlemcilerin yapıları arasında da modelden modele farklılıklar bulunuyor:

  • 10999 TL fiyat etiketli MacBook Air, 8 çekirdekli GPU yerine 7 çekirdekli GPU’ya sahip Apple M1 çip ile geliyor. Apple bu modelde bir GPU çekirdeğini devre dışı bırakıyor.
  • 13699 TL fiyat etiketli MacBook Air ise 14299 TL fiyat etiketli MacBook Air ile aynı şekilde 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU barındıran Apple M1 çipiyle geliyor.
  • 13 inç MacBook Pro’nun 58.2 Wh kapasiteli pili, MacBook Air’ın 49.9 Wh kapasiteli pilinden biraz daha büyük. Ve iki saat daha uzun bir pil ömrü sunuyor.
  • 13 inç MacBook Pro’nun ekranının maksimum parlaklığı daha yüksek. (500 nit v. 400 nit)
  • 13 inç MacBook Pro, fiziksel fonksiyon tuşları yerine Touch Bar ile geliyor. Her ikisinde de Touch ID’li parmak izi sensörü var.

Her iki dizüstü bilgisayar da en fazla 16 GB RAM ile geliyor. Bu, Apple M1 işlemcisinin mevcut sınırı gibi görünüyor. Daha fazla detay için Apple’ın kendi yaptığı karşılaştırmaya bakabilirsiniz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...