Ana Sayfa » Ürünler » Dizüstü Bilgisayar » M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro arasındaki farklar

M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro arasındaki farklar

Apple aynı anda 13 inç MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro modellerini satıyor. Bu iki seri arasında çeşitli farklılıklar var, ancak M1 işlemcili versiyonlarında aradaki fark daha önce olmadığı kadar düşük bir seviyeye iniyor. Apple’ın 10999 TL ve 14299 TL fiyat etiketleriyle Türkiye’de satışa sunduğu dizüstü bilgisayarlar, profillerindeki farklılıklar dışında neredeyse tamamen aynı görünüyor. Aynı M1 işlemci, aynı bellek ve depolama alanı seçenekleri, aynı portlar ve birbirine çok benzeyen ekranlar var.

Geride kalan tek büyük fark, MacBook Pro’da fanın bulunması gibi görünüyor. Apple, MacBook Air’da fansız tasarımı kullanıyor, bu sayede çalışırken gürültü istemeyenler bundan memnun kalacaktır. Halbuki 13 inç Pro modeli ise fan içeren bir soğutma sistemini içeriyor.

Ne var ki, aradaki bu fark kolaylıkla yabana atılır türden değil. Çünkü bir CPU, daha iyi bir soğutma sistemiyle daha hızlı çalışabilir. CPU’nun vat cinsinden verilen termal tasarım gücü (TDP), gigahertz cinsinden saat frekansına göre daha iyi bir performans işareti olarak nitelendiriliyor. Çünkü bazı düşük güçlü dizüstü bilgisayar ve telefon yongaları da bugünlerde birkaç gigahertz saat frekansı sunabiliyor. Tabii ki, bunlar ısındığı zaman performans kolaylıkla düşüyor. Küçük, fansız bir kasada bu işlemcilerin güç sınırlarına da çabuk erişiliyor. Ancak daha büyük bir kasada veya daha iyi soğutulan bir alanda sunacakları gücün sınırı da genişliyor.

Apple’ın M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için de aynı durum geçerli. Her bir bilgisayarda aynı işlemci var ve bunlar teoride aynı hızlara sahip. Ancak MacBook Pro ve Mac mini’deki fan, bunların daha yüksek seviyedeki performansı daha uzun süre boyunca korumasına izin veriyor.

Apple, fanın varlığına ve yokluğuna farklı açılardan dikkat çekiyor. MacBook Air’ın fansız tasarımını öne çıkarırken MacBook Pro’da “aktif soğutma çözümünün” varlığının altını çiziyor.

Aradaki en önemli fark fan gibi görünse de, her bir fiyat seviyesindeki M1 işlemcilerin yapıları arasında da modelden modele farklılıklar bulunuyor:

  • 10999 TL fiyat etiketli MacBook Air, 8 çekirdekli GPU yerine 7 çekirdekli GPU’ya sahip Apple M1 çip ile geliyor. Apple bu modelde bir GPU çekirdeğini devre dışı bırakıyor.
  • 13699 TL fiyat etiketli MacBook Air ise 14299 TL fiyat etiketli MacBook Air ile aynı şekilde 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU barındıran Apple M1 çipiyle geliyor.
  • 13 inç MacBook Pro’nun 58.2 Wh kapasiteli pili, MacBook Air’ın 49.9 Wh kapasiteli pilinden biraz daha büyük. Ve iki saat daha uzun bir pil ömrü sunuyor.
  • 13 inç MacBook Pro’nun ekranının maksimum parlaklığı daha yüksek. (500 nit v. 400 nit)
  • 13 inç MacBook Pro, fiziksel fonksiyon tuşları yerine Touch Bar ile geliyor. Her ikisinde de Touch ID’li parmak izi sensörü var.

Her iki dizüstü bilgisayar da en fazla 16 GB RAM ile geliyor. Bu, Apple M1 işlemcisinin mevcut sınırı gibi görünüyor. Daha fazla detay için Apple’ın kendi yaptığı karşılaştırmaya bakabilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PUBG evrenine yeni bir mobil oyun geliyor: New State

PUBG evreni, iOS ve Android'de kullanıcılarla buluşacak yeni bir mobil oyunla genişliyor. PUBG: New State adını taşıyan oyun, "battle royale" (büyük savaş) deneyimine "füturistik"...

Sony PS5 için gelecek nesil VR başlığı çıkaracak

Sony, PS5 için yeni nesil bir VR başlığı üzerinde çalışıyor. Başlık bu yıl piyasaya çıkmayacak, ancak Sony onu gelecekte bir noktada PS5 ile birlikte...

LG Rollable telefonuyla ilgili iddiaları yalanladı

LG Rollable adını taşıyan yuvarlanabilir ekranlı telefonuyla ilgili çalışmaların askıya alındığı iddiasını yalanladı. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, gelecekte çıkması planlanan ürünlerle...

Samsung Galaxy M62’nin çıkış tarihi belli oldu

Samsung, Galaxy F62'yi geçtiğimiz hafta Hindistan'da gözler önüne çıkarmış ve kısa süre içinde satışa sunmuştu. 7000 mAh kapasiteli telefon, dünyanın geri kalanında farklı bir...

Gran Turismo 7 için bekleyenlere üzücü haber

Gran Turismo serisinin uzun süredir beklenen dönüşü bu yıl gerçekleşmeyecek. Sony'den yapılan açıklamada, Gran Turismo 7 için 2022'yi beklemek gerektiği belirtildi. Şirket yaşanan gecikmenin...

Bluetooth kulaklık isteyenler için Huawei FreeBuds önerileri

Bir Bluetooth kulaklık seçmek için pek çok kriter var ve hangisinin kullanılacağına ilişkin son karar tamamen kişisel tercihlere bağlı bulunuyor. Huawei'nin de FreeBuds serisi...

Spotify HiFi ile daha yüksek kaliteli müzik dinleme keyfi geliyor

Spotify için Hi-Fi, daha doğrusu HiFi dönemi başlıyor. Amazon Music ve Tidal'dan sonra Spotify da daha yüksek kalitede müzik hizmeti sunacak. Önde gelen abonelik...