ManşetlerUlaşım

Kia elektrikli otomobil katalogunu genişletmeye EV3 ile devam ediyor

kia ev3

Kia EV3 adını taşıyan yeni ve küçük elektrikli SUV’sini gözler önüne çıkardı. Teknoloji dünyasının en popüler unsuru olan yapay zeka, EV3’ün de odak noktaları arasında yer alıyor.

EV3 ilk olarak geçen yıl fütüristik bir konsept araç olarak tanıtılmıştı. Otomobil önümüzdeki temmuz ayında Güney Kore’de ve sonrasında yılın ikinci yarısı içinde de Avrupa’da satışa sunulacak.

EV3, Kia’nın sesle etkinleşen yapay zeka asistanının sunulduğu ve son kullanıcılarla buluşan ilk elektrikli otomobil olacak. Kia’nın müşteri deneyimi tasarımı başkanı Pablo Martinez Masip, asistanın ChatGPT’nin üstüne inşa edildiğini ve kullanıcıların gezi planlamasına, eğlence bulmasına ve daha fazlasına olanak tanıyacak şekilde büyük ölçüde değiştirildiğini belirtti Bu özellik önce Güney Kore’de, daha sonra Avrupa’da kullanıma sunulacak.

EV3’ün 81.4 kWh kapasiteli bataryasıyla 600 kilometre yol katetmek mümkün olacak. 58.3 kWh bataryaya sahip standart modelin menzili konusunda ise henüz bilgi verilmiş değil.

kia ev3

Kia ayrıca daha sportif görünümlü bir “GT-line” modeli de üretecek. EV3, sıfırdan 100 km hıza 7.5 saniyede çıkabiliyor ve güç aktarım mekanizması Hyundai’nin E-GMP platformunu temel alıyor.

Araçtaki diğer teknolojilere gelince, diğer Kia EV’lerde bulunan benzer bir ekran düzeniyle geliyor: Gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi için iki adet 12,3 inç ekran; HVAC için beş inçlik bir panel; ve 12 inçlik baş üstü ekranı. Ayrıca LG’nin webOS tabanlı otomatik platformu sayesinde oluşturulmuş birinci sınıf yayın uygulamaları da sunuluyor. Kullanıcılar gösterge paneli için tema da indirebiliyor.

Kia EV3 tasarımıyla EV9’u hatırlatıyor

Dışarıdan bakıldığında, EV3’ün tasarımı büyük, kutulu ve Ruh Dolu Kia EV9’dan büyük ölçüde ilham alıyor ve beş yolcu için ferah hissettirecek şekilde tasarlandı. Kia, sırt çantası gibi kişisel eşyaları yere sığdırabilmeniz için bunu yaptı ve bir dizüstü bilgisayarın sığabileceği sürgülü bir masa içeriyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER