BilimTeknoloji

James Webb Uzay Teleskobu, göz alıcı Yüzük Bulutsusu’nun yeni görüntüsünü sunuyor

james webb uzay teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen yeni bir görüntü, Yüzük Bulutsusu’nun toz ve gazdan oluşan göz alıcı yapısını gözler önüne seriyor. Bu bulutsu, güzel yapısını bize göstermesi ve Kuzey Yarımküre’den yaz boyunca görünür olması sebebiyle gökyüzü izleyicileri arasında popülerdir. Lyra takımyıldızında bulunan bu bulutsu, aynı zamanda Webb’in de görüntülediği Güney Yüzük bulutsusundan farklıdır; her ikisi de gezegenimsi bulutsu olarak adlandırılan bir obje türüdür.

Yalnızca 2.600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yüzük Bulutsusu, ilk olarak 1770’lerde gözlemlendi. İlk gözlemlerinde bir gezegen gibi bir şey olduğu düşünülmüştü. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte, astronomlar bunun bir gezegen değil, bir toz ve gaz bulutu olduğunu anladılar. Hubble ve Webb gibi uzay teleskopları tarafından yapılan detaylı gözlemler sayesinde, bilim insanları bu karmaşık yapının daha fazlasını görebildi.

Yüzük Bulutsusu’nu gösteren bu görüntü, Webb’in NIRCam cihazıyla alındı ve Birleşik Krallık ve Fransa’dan astronomların gözlemlerinin bir parçası olarak kaydedildi. Bilim insanları, bulutsunun yapısını oluşturan sıcak gazı ve bulutsunun oluşumundan sorumlu merkezdeki yıldızı görebilmek için nebulaya kızılötesi ışıkla bakıyorlar.

“James Webb Uzay Teleskobu, Yüzük Bulutsusu’na daha önce hiç görmediğimiz olağanüstü bir görünüm sağladı.” diyor JWST Yüzük Bulutsusu Projesi’nin baş bilim insanı Mike Barlow. “Yüksek çözünürlüklü görüntüler, sadece bulutsunun genişleyen kabuğundaki karmaşık detayları sergiliyor, ayrıca merkezdeki beyaz cüce çevresindeki iç bölgeyi de harika bir netlikle gösteriyor. Bir yıldızın yaşamının son bölümlerine şahit oluyoruz. Yüzük Bulutsusu’nu laboratuvarımız olarak kullanabilir ve gezegenimsi bulutsuların nasıl oluştuğunu ve evrildiğini inceleyebiliriz.”

Yüzük Bulutsusu, yıldızların evrimine dair yeni bilgiler sunuyor

Araştırmacılar, Yüzük Bulutsusu gibi nesneleri inceliyorlar ve yıldızların evrimi ve yaşamlarının sonlarına ne olduğu hakkında daha fazla bilgi ediniyorlar.

Manchester Üniversitesi’nden bir başka araştırmacı olan Albert Zijlstra, “Görüntülerdeki detaylar karşısında şaşırdık, daha önce hiç bu kadar iyi görmedik” diyor. “Gezegenimsi bulutsuların güzel olduğunu her zaman biliyorduk. Şimdi gördüğümüz şey ise nefes kesici.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER