iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR karşı karşıya

Apple her yıl düzenlediği geleneksel eylül ayı etkinliğinde üç yeni iPhone modelini tanıttı. 2018 kadrosunun yeni telefonları iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR oldu. Cupertino merkezli şirketin yeni akıllı telefonlarının benzerlik ve farklarını sizler için sıraladık.

Tasarım

Yeni iPhone modellerinin üçü de 2017’de tanıtılan iPhone X’a benzer bir tasarıma sahip. 2018 portföyüyle Touch ID sensöründen tamamen kurtulan Apple, ana güvenlik çözümü olarak ekranın üstündeki çentiğe yerleştirdiği Face ID’yi öne çıkarıyor.

iPhone Xs, 2018 kadrosunun en küçük üyesi olma özelliğini taşıyor. 143.6 x 70.9 x 7.7 mm. boyutlarındaki telefon, tartıda 177 gram çekiyor. 194 gram ağırlığındaki iPhone XR ise 150.9 x 75.7 x 8.3 mm.’lik boyutlara sahip. Üçlünün en büyüğü olan iPhone Xs Max ise 157.5 x 77.4 x 7.7 mm. boyutlarında ve tartıda 208 gram çekiyor. iPhone Xs ve Xs Max’te ana malzeme olarak paslanmaz çelik kullanılırken, iPhone XR’de alüminyum tercih edilmiş. Her üç modelde de kablosuz şarj için cam arka panel bulunuyor. Apple kablosuz şarj için arka paneli camla kaplamaya geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile geçmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone Xs ve 6.5 inç ekranlı iPhone Xs Max tanıtıldı

Girişler ve butonlar bakımından 2018 model iPhone’lar, geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone X ile aynı noktada duruyor. Ses kontrol tuşları ve sesi tamamen kapatmak veya açmak için kullanılan tırnak, telefonların sol kenarında yer alıyor. SIM kart yuvası ve büyük güç butonu ise sağ kenarda bulunuyor. Alt kenardaki Lightning konvektörüne ise iki tarafındaki hoparlör ızgaraları eşlik ediyor.

iPhone Xs ve Xs Max için altın rengi, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri sunuluyor. iPhone XR ise daha geniş bir renk paletine sahip. Akıllı telefon siyah, beyaz, mavi, sarı, mercan ve kırmızı renk seçenekleriyle raflardaki yerini alacak.

Ekran

iPhone Xs, tıpkı iPhone X gibi, 5.8 inç büyüklüğünde bir OLED ekrana sahip. iPhone Xs Max ise 6.5 inç büyüklüğünde bir OLED ekran taşıyor. Bu iki telefonun arasında konumlanan iPhone Xr, 6.1 inç büyüklüğünde bir LCD ekranla geliyor.

Her üç cihaz da Apple’ın True Tone teknolojisine sahip. Akıllı telefonlar, iPhone X ve iPhone 8 modellerinde de bulunan P3 renk gamını destekliyor. Her üç telefonun ekranı da iPhone X gibi 19.5:9 görüntü oranına sahip.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max, yeni üçlü içinde en keskin ekranlara sahip modeller. 2436 x 1125 piksel çözünürlüklü Xs, 458 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. 2688 x 1242 piksel çözünürlüklü Xs Max’te de 458 ppi piksel yoğunluğu değişmiyor.

iPhone XR ise tıpkı iPhone 8 gibi 326 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Akıllı telefonun 6.1 inç ekranı 1792 x 828 piksel çözünürlüğe sahip. iPhone Xs ve Xs Max’te bulunan 3D Touch teknolojisi, iPhone XR’de mevcut değil.

Xs ve Xs Max, iPhone X gibi, HDR ve Dolby Vision desteğine sahip. iPhone XR ise HDR ve Dolby Vision desteği sunmuyor.

Donanım

iPhone Xs, Xs Max ve XR modellerinin üçünün de kalbinde aynı işlemci bulunuyor. Her üç telefon da 7 nm mimarisiyle üretilen A12 Bionic işlemciyle geliyor. Söz konusu yonga, A11’e kıyasla yüzde 15 daha hızlı ve yüzde 40 daha verimli işlemci performansı vadediyor. GPU konusunda ise hız farkı yüzde 50’ye çıkıyor.

Apple RAM kapasitelerini açıklamama yönündeki politikasını sürdürüyor. Ancak şirketin geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone X’da 3 GB RAM olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Xs ve Xs Max’in de en az 3 GB RAM’e sahip olması muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone XR geliyor: Rengarenk iPhone'lar, alüminyum ve camın birleşimi

Apple iPhone Xs ve Xs Max’te 64, 256 ve 512 GB dahili depolama alanı seçeneği sunuyor. iPhone XR’da ise seçenekler 64, 128 ve 256 GB olarak sıralanıyor. Apple microSD kart desteği sunmama geleneğini de devam ettiriyor. Ancak yeni iPhone modellerinin üçü de eSIM desteğiyle geliyor.

2018 model iPhone’ların üçü de kablosuz şarjı destekliyor. Touch ID’yi 2018 model iPhone’lardan çıkaran Apple, biyometrik güvenlik yöntemi olarak Face ID’yi sunuyor.

Kamera

iPhone Xs ve Xs Max’in arkasında dikey olarak yerleştirilmiş çift lensli bir kamera modülü bulunuyor. iPhone XR ise tek arka kamera taşıyor.

XS ve XS Max, iki adet 12 megapiksel çözünürlüklü lens taşıyor. Bu iki lensten geniş açılı olanı f/1.8 diyafram genişliğine sahip. 12 megapiksel çözünürlüklü telefoto lens ise f/2.4 diyafram genişliğiyle geliyor. Çift optik görüntü sabitleme, optik ve dijital yakınlaştırma, Canlı Fotoğraflar ve 4K video kayıt özelliği kamera modülünün özellikleri arasında bulunuyor.

iPhone XR’nin arkasında f/1.8 diyafram genişliğine sahip 12 megapiksel çözünürlüklü geniş açılı tek bir lens bulunuyor. İkinci lensin olmaması nedeniyle XR’da optik yakınlaştırma özelliği mevcut değil. Yeni iPhone’ların üçü de Smart HDR ve Portre Modu ile birlikte Derinlik Kontrolü özelliklerine sahip. iPhone XR sadece tek sensörü olmasına rağmen, söz konusu özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Yeni iPhone’ların üçü de Portre Işığı özelliğine sahip. XR’da sadece üç efekt bulunurken, Xs ve Xs Max’te beş efekt sunuluyor.

2018 model iPhone’ların hepsinin önünde 7 megapiksel çözünürlüklü TrueDepth kamera bulunuyor. Gelişmiş Face ID’yi beraberinde getiren söz konusu kamerayla 60 fps’de 1080p video kaydı yapılabiliyor.

Yazılım

Yeni iPhone’ların tamamı kutularından iOS 12 yüklü olarak çıkacak. Dolayısıyla üç telefonun da aynı deneyimi sunması bekleniyor. Ancak Xs ve Xs Max’te bazı ekstra özelliklerin bulunması muhtemel görünüyor.

Fiyat ve Sonuç

iPhone XR, ekim ayında yurt dışında satışa sunulacak. Akıllı telefon ABD’de 749 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Cihazın Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ve fiyat etiketinde yazacak rakam bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone XR'ı Amerika'dan satın almak isteyenler için fiyatlar

iPhone Xs ve Xs Max ise 14 Eylül itibarıyla yurt dışında ön siparişe çıkacak ve 21 Eylül itibarıyla raflardaki yerini alacak. ABD’de iPhone Xs 999 dolar, Xs Max ise 1099 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone Xs ve iPhone Xs Max'i Amerika'dan satın almak isteyenler için fiyatlar

Üç telefon arasındaki temel farklar olarak iPhone XR’ın daha uygun bir fiyat karşılığında satılması, daha fazla renk seçeneğinin bulunması, OLED yerine LED panele sahip olması ve iki yerine tek arka kamera taşıması öne çıkıyor. Xs ve Xs Max’te ana materyal olarak kullanılırken, XR’da alüminyumun tercih edilmesi de başka bir fark olarak dikkat çekiyor.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...