Çin’den en büyük iPhone üretim tesisinin bulunduğu şehir için 7 günlük kapanma kararı

google news abone ol

Çin, Foxconn’un en büyük üretim tesisinin bulunduğu Zhengzhou şehri için 7 günlük kapanma uygulama kararı aldı. Bu kararın dünyanın en büyük iPhone üretim tesisinin operasyonunu ve sevkiyatları etkileyeceğini tahmin etmek pek zor değil.

Zhengzhou şehrinin yerel yönetiminin WeChat hesabından yapılan paylaşıma göre, kapanma 9 Kasım tarihine kadar devam edecek. Bu kararın arkasında Çin’in merkezi yönetiminin “Sıfır Covid” politikası bulunuyor. Çin, birkaç Covid vakasının görüldüğü şehirlerde bu vakaları izole etmek yerine tüm şehri kapatmayı seçiyor.

Bu politika kapsamında fabrikalarda üretimin sürmesi için belli istisnalar uygulanıyor. Çalışanların tüm ihtiyaçlarını fabrika sınırları içinde karşılaması ve bu sınırları terk etmemesi koşuluyla fabrikalarda üretim devam edebiliyor. Ancak bu bile standart sürece kıyasla aksamaların yaşanmasını engellemiyor.

“iPhone şehri” olarak da anılan Zhengzhou için alınan bu kararın sürpriz olmadığını belirtmek gerekiyor. Şehirde artan vakalar nedeniyle Foxconn’un çalışanlarını fabrika sınırları içinde tuttuğu ancak fabrikada da COVID-19 vakalarının görüldüğü ve hastalara yeterli bakımın sağlanmadığına dair haberler bir süre önce gündeme gelmişti. 200 bin kişinin çalıştığı fabrikada görevli personelin bir kısmının kaçmaya çalıştığı, bir kısmının da işi bırakmayı seçtiği belirtilmişti.

Foxconn’un çalışanların sıkıntılarını gidermek için maaşları artırdığı, üretimde yaşanacak olası aksamaları engellemek içinse diğer fabrikaları devreye soktuğu söyleniyor. Sosyal medyada fabrikada bir çalışanın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilse de, Foxconn bu iddiayı reddetmişti.

Foxconn’un yaşadığı bu sıkıntıların iPhone üretimini ve bulunabilirliğini etkilemesi sürpriz olmayacaktır. Apple’ın hâlihazırda iPhone 14 Pro talebini karşılamakta sıkıntı yaşadığını şirket CEO’su Tim Cook açıklamıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR