iPhone 13 için Hep Açık ekran özelliğine dair yeni iddia

Muhtemelen iPhone 13 olarak adlandırılacak olan bu yılki Apple akıllı telefon serisinin her zaman açık ekran moduna sahip olacağı söyleniyor. Bu iddia Bloomberg’den Mark Gurman’a ait.

Teknoloji devinin geçen yıl iPhone’a yüksek yenileme hızlı ekran getirmesi bekleniyordu. Ancak pil ömrüne dair endişeler nedeniyle bu fikirden vazgeçtiği söyleniyor. Bu yıl şirket, Pro modellerinde 120 Hz ekranı mümkün kılmak için muhtemelen Samsung’un LTPO (düşük sıcaklıklı polikristal oksit) teknolojisini kullanacak.

Apple, ProMotion adını verdiği bu teknolojiyi 2017 yılında iPad Pro ile birlikte kullanmaya başlamıştı. Yenileme hızı, ekranın her saniye boyunca yeni görüntülerle güncellenme sayısıdır ve daha yüksek bir sayı daha akıcı kaydırma, daha akıcı oyun ve daha fazla yanıt vermeyi sağlar.

Statik içerik için anlamsız olduğundan ekranınızın sürekli 120 Hz’de çalıştırılması gereksiz olabilir. İşte LTPO’nun devreye girdiği yer burası oluyor. LTPO ekranları, görüntülenen içeriğe bağlı olarak yenileme hızını dinamik olarak ayarlayabilir. Bu, onları şirketlerin normalde kullandığı düşük sıcaklıklı polikristal silikon (LTPS) ince film transistör (TFT) ekranlardan daha verimli hâle getirir.

Yenileme hızı teorik olarak 1 Hz’e kadar düşebildiğinden, söylentiler LTPO’nun iPhone 13’te her zaman açık özelliğin önünü açacağını işaret ediyor. Söz konusu işlev ilk olarak Apple saatlerine Apple Watch Series 5 ile gelmişti.

Düşük yenileme hızı, ekranın düşük parlaklık seviyelerinde çalışmasına olanak tanır ve bu, ekranın tamamen etkin olmasına ihtiyaç duymadığınız zamanlarda güç tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Çoğu üst düzey Android telefon bu özelliğe sahip durumda ve Apple’ın iPhone’larda sunacağı özelliğin de benzer olması bekleniyor.

Bir haberde, saat ve pil durumunun her zaman açık ekran modunda her zaman görünür olacağı belirtiliyordu. Yeni bir bildirim göstermek için ekranın yalnızca bir kısmı, geçici olarak aydınlanacak.

Son haberde daha önce belirtilen birçok şey tekrarlanıyor: iPhone 13, A15 Bionic çip, daha küçük bir çentik, gelişmiş video kayıt özellikleri ve daha uzun pil ömrü ile gelecek. Ekran içi parmak izi okuyucusu bu yıl da olmayacak. Umutlar gelecek yıla taşınacak. iPhone 13 serisi muhtemelen eylül ayında tanıtılacak.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun