iPhone 11 Pro için hangi ülke vatandaşı kaç gün çalışmalı?

Apple’ın 2019 model iPhone’ları; iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri 18 Ekim tarihinde Türkiye’de piyasaya sunuluyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatları da açıklandı. Picodi adlı indirim sitesi, hazırladığı bir çalışmayla hangi ülke vatandaşının bir iPhone 11 Pro satın alması için kaç gün çalışması gerektiğini hesaplamış.

Yeni Apple akıllı telefonlarının 10 Eylül’deki tanıtımından sonra Picodi ekibi, iPhone 11 Pro (64 GB) alabilmek için çalışılması gereken gün sayılarını hesaplamaya girişti. Bunun için, seçilmiş ülkelerdeki ortalama maaş miktarını ve seçilen telefon modelinin fiyatlarını karşılaştırdı.

64 GB kapasiteli iPhone 11 Pro modelinin fiyatı Türkiye’de 10 bin 999 TL olacak. Numbeo’ya göre Türkiye’deki ortalama maaşın 2 bin 593 TL olduğu göz önüne alındı. Buna bağlı olarak ortalama bir Türk’ün bu yılın iPhone’unu alabilmek için 89,1 gün çalışması gerektiği ortaya çıkarıldı.

Site, Türkiye’de 2014 yılından bu yana resmi bir veri bulamadığı için son 12 ayda 2028 farklı iştirakçının girdisi ile oluşturulan Numbeo verilerini kullandığının altını çiziyor ve geçim masraflarını hesaba almadığını dile getiriyor. Gün sayısının geçen yıla göre 6,7 gün azaldığını kaydetti.

iphone 11 pro çalışma günü endeksi

Sıralamanın başında yeni iPhone’un fiyatının ortalama maaşa oranının en iyi olduğu İsviçre, ABD ve Lüksemburg bulunuyor. Ortalama bir İsviçreli 11 Pro için 4,8 günde, ABD’li 5,8 günde ve Lüksemburglu ise 6,7 günde para biriktirebiliyor.

Listenin diğer ucunda ise Ukrayna bulunuyor. Bu ülkenin ortalama bir vatandaşı yeni Apple akıllı telefonunu satın alabilmek için 96,7 iş gününü feda etmesini gerekiyor. Kolombiya ve Türkiye ise bu ülkenin arkasından geliyor.

Picodi, bu sıralamayı hazırlarken yerel Apple mağazaları ve diğer yetkili satıcı web sitelerinde açıklanan iPhone 11 Pro (64 GB) fiyatlarını temel aldığını belirtti. Ortalama maaşlar da ülkelerin resmi birimlerinden ya da istatistik sayfalarından alındı. Ortalama günlük maaşları hesaplamak için aylık ortalama ücreti 21 ile, yani bir aydaki ortalama iş günü ile bölündü.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun