iPad Pro ve Apple Pencil ile tasarlanan El Pancho kısa filminin hikâyesi

Pomus Creative ve Papier Atelier tarafından hazırlanan eğlenceli stop motion kısa film El Pancho iPad Pro ve Apple Pencil ile tasarlandı, MacBook Pro ile çekildi ve iMac ile yayına hazır hale geldi!

Meksika’da insanların tanımadığı kişilere seslenmek için kullandığı bir terim olan “El Pancho”, Pomus Creative ve Papier Atelier’in ellerinde eğlenceli bir karaktere dönüştü. Hazırlanan stop motion kısa film, yaz için tavsiyeler vermek üzere hayatımıza girdi.

İçerik ve prodüksiyon hizmeti veren kreatif yapım şirketi Pomus Creative ortaklarından Ediz Anavi 7 yıldır stop-motion ve live action alanlarında içerik üretiyor. “Kağıttan her şey” mottosuyla yola çıkan Papier Atelier ortağı Türker Akman 2012 yılından bu yana eşi Deniz ile beraber kağıttan heykeller, enstelasyonlar, film dekorları ve karakterler ortaya çıkarıyor. İki yaratıcı profesyonelin “yazı nasıl eğlenceli bir hale getiririz” diye düşünürken ortaya çıkardığı senaryoda, elle kesilip bir araya getirilen El Pancho karakteri kendi yaza hazırlık yöntemlerini stop motion kısa film ile paylaşıyor.

El Pancho karakteri geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri Meksika gezisinde kafalarında şekillenen bir karakter olmuş. İnsanların tanımadıkları kişilere seslenmek için kullandığı bu terim bizdeki, “Kardeş, bir bakar mısın?” söyleminin karşı geliyor. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yaz için eğlenceli bir video hazırlamak isteyen Anavi ve Akman, “Yazın gelişine nasıl hazırlanırız?”, “Yazı nasıl eğlenceli bir hale getiririz?” diye düşünürken böyle bir senaryo ortaya çıkarmışlar.

El Pancho, maço görünümünün altında içten ve sevecen bir karakter. Hazırlanan videoda, yaz için hazır olmadığını düşünen insanları yaza hazırlamayı kendine görev ediniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Surface Duo 2'nin sızan fotoğrafları üçlü kamera sistemini gösteriyor

Akman’ın belirttiğine göre, tasarım aşamasında iPad Pro ve Apple Pencil ile Procreate çizim programı üzerinde çalışıldı. Karakterin detayları ve genel havası bu şekilde ortaya çıktı. Uygulamaya geçmeden önce sahneleri ve karakteri bire bir boyutlarda görmek istediklerini, bunun için de Sketch Up Viewer ile tüm çalışmaları AR teknolojisi kullanarak masalarının üzerinde görüntülediklerini dile getirdi. “İlk defa denediğimiz çok kullanışlı bir teknikti bu.”

Tasarım aşamasında daha önceki çalışmalarında, önce kağıt üzerinde çizimlerini yapıp sonrasında bu çizimleri bilgisayara aktararak ilerleyen Akman, iPad Pro ve Apple Pencil sayesinde hem kağıtta çiziyormuş gibi rahat çizimler yapıp hem de bunları diğer programlarda kullanabilmek için anında aktarabilmeye başladığını ve bu sayede çalışmalarının verim ve hızının arttığını belirtiyor ve düzeltme yapabilme imkanı, renk seçeneklerinin de kağıt kaleme kıyasla çok fazla olmasının ayrıştırıcı sebepler olduğunu ekliyor.

Anavi ise, “Çekim sırasında Macbook Pro ile Dragonframe uygulamasını kullandım. Dragonframe; kameranın karşısında yapılan her türlü hareketi bilgisayarınıza canlı olarak aktaran bir stop-motion animasyon programı.”

Videonun post prodüksiyonu için iMac kullanımını tercih eden Ediz Anavi çekim süresince elde edilen yüklü fotoğraf datasını rahat ve hızlı bir şekilde editledi. Ayrıca 27inch bir ekranda yüksek performansta edit yapmanın süreci hızlandırdığını ekliyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...