Manşetler

Apple iOS 16’yı tanıttı, işte başlıca yenilikler

ios 16 indir

Apple WWDC 2022 etkinliğinin açılış konuşması yayınında iOS 16 mobil işletim sistemini ilk kez gösteriyor. Etkinliğin başlangıcını iOS ile yapan şirketin gösterdiği ilk iOS 16 yeniliği ise yenilenmiş Kilit ekranı oldu.

Kilit ekranı şimdiye kadar sadece saat, tarih, bildirimler gibi temel unsurları gösteriyordu. iOS 16 ile birlikte gelecek yeni Kilit ekranı ile birlikte kullanıcılar birden fazla kilit ekranı oluşturabilecekler. Saat ve tarihin yazı tipini değiştirme, Portre fotoğrafı ekrana güzel bir efekt eşliğinde ekleme, çeşitli Kilit ekranı araç takımlarıyla ekranın işlevselliğini artırma ve Canlı Aksiyonlar ile çalan müzik kontrolü gibi işleri doğrudan kilit ekranından yapma gibi imkanlara kavuşacaklar.

Kilit Ekranı, iOS 16’da daha kişiye özel, göz alıcı ve kullanışlı hale geliyor. Yani çok katmanlı efekt sayesinde, fotoğraflardaki süjeler Kilit Ekran’’ndaki saatin önüne etkileyici bir şekilde yerleştiriliyor ve bir derinlik hissi elde ediliyor. Dileyen kullanıcılar tarih ve saatin görünümünü etkileyici yazı stilleri ve renk seçenekleriyle değiştirebiliyor.

Kilit Ekranı’nda, Apple Watch komplikasyonlarından ilham alan araç takımları bulunuyor. Bu araç takımları yaklaşan takvim etkinlikleri, hava durumu, pil seviyeleri, alarmlar, saat dilimleri, Aktivite halkalarının ilerleme durumunu ve daha birçok bilgiyi bir bakışta görmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Kilit Ekranı galerisinde, özel kültürel anları kutlayan Pride ve Birlik gibi Apple koleksiyonları, gün içinde değişen hava durumunu canlı olarak görüntüleyen Hava Durumu duvar kağıdı ve Dünya, Ay ve Güneş Sistemi’nin görünümlerini gösteren Astronomi duvar kağıdı gibi ilham veren çeşitli seçenekler yer alıyor. Kullanıcılar favori emoji’lerini veya renk kombinasyonlarını kullanarak da Kilit Ekranları oluşturabiliyor. Birden çok Kilit Ekranı sayesinde kullanıcılar favorileri arasında tek bir kaydırma hareketiyle geçiş yapabiliyor.

Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, antrenmanlar, araç paylaşımı veya yemek siparişi gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine yardımcı olan yeni bir özellik.

Ekranın alt kısmından yukarı kayacak şekilde yeniden tasarlanan bildirimler, kullanıcıların kişiselleştirilmiş Kilit Ekranlarını net bir şekilde görmelerine imkan veriyor.

iOS 16 ile birlikte daha güçlü olan Odak özelliği daha kolay kurulabiliyor ve şimdi Kilit Ekranı’na da bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılara Kilit Ekranı duvar kağıdını ve araç takımlarını belirli bir Odak’a bağlama olanağı sunuyor. Kullanıcılar ekranı kaydırıp ilgili Kilit Ekranı’na geçiş yaparak istedikleri Odak’ı etkinleştirebiliyor. Odak filtreleri sayesinde Takvim, Mail, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalar yalnızca ayarlanan Odak ile ilgili içerikleri göstererek kullanıcının daha iyi bir denge bulmasını sağlıyor.

ios 16iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, altı adede kadar kullanıcının ortak çalışabileceği, katkıda bulunabileceği ve keyfini çıkarabileceği ayrı bir iCloud arşivi sayesinde ailelere fotoğrafları sorunsuz şekilde paylaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut fotoğrafları paylaşmayı tercih edebiliyor ya da başlangıç tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre paylaşımda bulunabiliyor. Dileyen kullanıcılar Kamera uygulamasındaki yeni açma/kapatma düğmesini kullanarak fotoğrafları otomatik olarak Paylaşılan Arşiv’e gönderebiliyor. Ayrıca kullanıcılar, Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki katılımcıların bulunduğu fotoğrafları paylaşmaları için akıllı öneriler alıyor. Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki tüm kullanıcılar, paylaşılan fotoğraf veya videolar ekleme, bu içerikleri silme, düzenleme ya da favori olarak işaretleme erişimine sahip oluyor. Böylece paylaşılan fotoğraf ve videolar her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar bölümünde görünüyor ve herkes ailesiyle paylaştığı anları yeniden yaşayabiliyor.

Kullanıcılar yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor veya geri çekebiliyor, yakın zamanda sildikleri mesajları kurtarabiliyor ve daha sonra tekrar okumak istedikleri yazışmaları “okunmadı” olarak işaretleyebiliyor. Mesajlar uygulamasına gelen SharePlay özelliği sayesinde, sohbet ederken eşzamanlı olarak film izleyip şarkı dinleyebilmek ve oynatma denetimlerini paylaşmak mümkün.

ios 16Kullanıcılar şimdi, mail’lerin gönderileceği zamanı önceden ayarlayabiliyor ve gönderdikleri bir mesajı alıcının gelen kutusuna ulaşmadan önce iptal etme fırsatına kavuşuyor. Mail uygulaması kullanıcının mail’e ek gibi önemli bir unsuru eklemeyi unuttuğunu algılayabiliyor. Kullanıcılara Daha Sonra Anımsat özelliğiyle bir mesajı herhangi bir tarih ve saatte yeniden öne çıkarma seçeneği de sunuluyor. Takip önerileri ise kullanıcılara henüz yanıt almadıkları mail’leri takip etmelerini otomatik olarak hatırlatıyor. Arama özelliğinde yapılmış en büyük yeniliklerle gelen Mail uygulaması, en yeni tekniklerden yararlanarak daha amacına uygun, doğru ve eksiksiz arama sonuçları veriyor. Kullanıcılar mail’lerde arama yapmaya başladıkları anda en son mail’leri, kişileri, belgeleri ve bağlantıları görebiliyor.

Aygıt içi akıllı teknolojilerden faydalanarak iOS genelindeki görsellerde yer alan metinleri tanıyabilen Canlı Metin özelliği, şimdi videoları da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Kullanıcılar videoları diledikleri karede duraklatıp metinle etkileşim kurabiliyor. Canlı Metin ayrıca kullanıcıların para birimlerini hızla dönüştürmelerini, metinleri başka dillere çevirmelerini ve daha fazlasını sağlayan yeni bir özellik de sunuyor.

Görsel Arama, kullanıcıların bir fotoğrafın süjesine dokunup basılı tutarak süjeyi arka plandan kaldırmalarını ve Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirmelerini sağlayan yeni bir özellik sunarak fotoğraf arama deneyimini bir adım öteye taşıyor. Görsel Arama özelliği şimdi kuşları, böcekleri ve heykelleri tanımlayabiliyor.

Apple Pay Later, ABD’deki kullanıcılara Apple Pay ile yapılan bir satın alma işleminin maliyetini, sıfır faizle ve hiçbir ek ücret olmadan altı haftaya yayılan dört eşit taksitle ödemenin sorunsuz ve güvenli bir yolunu sunuyor. Apple Wallet içine yerleştirilen ve tüketicilerin finansal durumu düşünülerek tasarlanan Apple Pay Later sayesinde Cüzdan’dan Apple Pay Later ödemelerini görüntülemek, takip etmek ve yeniden ödeme yapmak kolaylaşıyor. Kullanıcılar Apple Pay ile ödeme yaptıkları sırada veya Cüzdan uygulamasından Apple Pay Later için başvuru yapabiliyor. Mastercard ağını kullanan Apple Pay Later, Apple Pay’in online olarak veya uygulama içinden kabul edildiği her yerde kullanılabiliyor Apple Pay Sipariş Takibi ise kullanıcıların, Apple Pay ile katılımcı satıcılardan yaptıkları alışveriş işlemlerine ait ayrıntılı makbuzları ve sipariş takibi bilgilerini Cüzdan uygulamasından içinden almalarını sağlıyor.

Cüzdan uygulamasındaki anahtarlar ve kimlikler için sunulan desteğin kapsamı genişletiliyor. Kullanıcılar, kimlik ve yaş doğrulamasını zorunlu tutan uygulamalarda Cüzdan uygulamasındaki kimliklerini kullanabiliyor. Gizli ve güvenli bir deneyim sağlamak amacıyla, uygulamaya yalnızca işlem için gereken bilgiler aktarılıyor ve kullanıcılar, Face ID ya da Touch ID’lerini kullanarak bilgileri inceleyip bu bilgilerin paylaşılmasına izin verebiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, Mesajlar, Mail ve daha birçok mesajlaşma uygulaması aracılığıyla Cüzdan uygulamasındaki ev, otel, ofis ve araç anahtarlarını güvenli bir şekilde paylaşabiliyor.

iOS 16 ne zaman yayınlanacak, hangi cihazlara indirilebilecek?

iOS 16 geliştirici önizlemesi bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde iOS kullanıcılarına sunulacak. Yeni yazılım özellikleri bu sonbaharda, iPhone 8 ve daha yeni modeller için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER