iOS 16.4, iPadOS 16.4 ve macOS Ventura 13.3 public beta sürümleri çıktı

google news abone ol

Apple iOS 16.4, iPadOS 16.4 ve macOS Ventura 13.3’ün public beta sürümlerini yayınladı. Bu yeni sürümler yeni emoji simgeleri, mobil işletim sistemlerinde web uygulaması push bildirimleri ve daha fazlasıyla birlikte geliyor. Public beta sürümleri, geliştiricilere yeni yazılıma erişim verildikten bir gün sonra geldi.

Yeni Apple yazılım sürümleri, diğer tüm cihazlar en yeni emoji setlerini benimsemeden önce onların denendiği ilk yerlerden bazıları oluyor. iOS 16.4 de bu noktada kendinden önce gelen benzer sürümlerden farklı düşmüyor. Unicode 15.0 ile birlikte yeni emoji simgeleri geliyor. “Orada dur” mesajı veren bir el ve bunun gibi yeni simgeler var. Veya yurt dışında bir kafeye gittiğinizde, sadece bir emoji göstererek meyve suyu kokteyli isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 16.4 ile birlikte iPhone'lara yeni emoji simgeleri gelecek

Test edilen diğer özellikler arasında Urduca, Punjabi ve Gujarati gibi Güney Asya dilleri için harf çevirisi desteği, “bağımsız 5G” desteği, web uygulamaları için bildirimler, havada bekletilen Apple Pencil’ı eğme/yönlendirme desteği, Apple’ın iOS 16.2’den kaldırdığı HomeKit mimarisi yükseltmesinin geri dönüşü ve iMessage’da Mastodon bağlantıları için içerik önizlemeleri de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 16.4 ile birlikte Ana ekrana eklenen web uygulamaları bildirim gönderebilecek

iPhone ve iPad’inize iOS 16.4 beta sürümünü yüklemek amacıyla öncelikle Apple’ın beta yazılım portalı üzerinden herkese açık beta yüklemelerini etkinleştirmelisiniz. Bunun için de cihazınızda Apple Beta Program web sitesine gitmeniz ve öncelikle kaydolmanız gerekir. Süreç, pek çok şart ve koşulu kabul etmenizi içeriyor. Beta yazılımı nihai değildir ve cihazınızda yeni problemlere yol açabilir veya sorunlara neden olabilir. Şartları ve koşulları kabul ettikten sonra, web sitesinde bulunan profil dosyasını telefonunuza indirip yüklemelisiniz. Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra; Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ettiğinizde, iOS 16.4 Public Beta güncellemesini göreceksiniz. Benzer adımlar iPad’ler ve Mac bilgisayarlar için de geçerlidir.

iOS 16.4’e geçtikten sonra beta sürümlerini yüklemek de kolaylaşacak. Çünkü Apple, gelecek beta testlerini doğrudan Apple kimliği ile bağlayacak. Böylelikle profil yükleme zorunluluğu ortadan kalkmış olacak.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR