iOS 15 ilk iki günde iOS 14 kadar ilgi görmedi

Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 15, geçtiğimiz pazartesi günü kullanıcılarla buluşmuştu. İlk veriler, iOS 15’in 48 saatlik indirme oranının iOS 14’ün altında kaldığını gösteriyor.

Araştırma şirketi Mixpanel’ın verilerine göre, uyumlu iPhone sahiplerinin yüzde 8.59’luk kısmı iOS 15’i çıkışının ardından 48 saat içinde cihazlarına yükledi. Geçtiğimiz yıl yayınlanan iOS 14’te ise 48 saatlik benimseme oranı yüzde 14.68 seviyesindeydi.

Mixpanel, iOS sürümlerinin benimseme oranlarını internet sitelerine yapılan ziyaretler ve mobil analiz yazılım geliştirme kitlerinin yardımıyla ölçüyor. Apple ise şimdilik bu konuda resmi bir bilgi vermiş değil.

Apple’ın haziran ayında yaptığı açıklamada, iOS 14’ün uyumlu cihazların yüzde 85’inden fazlasında yüklü olduğu belirtilmişti. Mixpanel ise geçtiğimiz nisan ayında iOS 14’ün kullanım oranını yüzde 90.45 olarak açıklamıştı.

iOS 15’in çıkış performansının iOS 14’ün arkasında kalmasını açıklayabilecek bazı faktörler mevcut. Kısa süre önce yayınlanan iOS 14.8 güncellemesiyle kullanıcılar iOS 14’te kalmaya ve önemli güvenlik güncellemelerini almaya devam edebiliyor. Buna ek olarak, henüz iOS 14.8’e geçiş yapmayanlar için bu güncelleme Ayarlar menüsünde iOS 15’ten daha belirgin şekilde görünüyor.

iOS 14 yayınladığında uygulamaları silmeden ana ekrandan kaldırmak, araç takımları eklemek ve uygulama ikonlarını özelleştirebilmek gibi özellikleri de beraberinde getirmişti. Bu özellikler de kullanıcıları hızlı hareket etmek konusunda teşvik etmişe benziyor.

iOS 15 ile sunulması planlanan bazı yenilikler ise şimdilik mevcut değil. Bunlar arasında en dikkat çekicisi SharePlay’in eksikliği. Ancak Apple’ın iOS 15.1 ile birlikte bu özelliği sunacağı da biliniyor.

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Huawei nova 9, Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick tanıtıldı, işte özellikleri

Huawei nova 9, Viyana'da gerçekleştirilen etkinlikle küresel sahnede görücüye çıktı. Etkinlikte akıllı telefona Huawei Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick de eşlik etti. Çinli...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun