Teknoloji

Apple’dan daha eski cihazlar için iOS 15.7 ve diğer ara güncellemeler

ios 15.7

Apple, iOS 16 güncellemesi yapmak istemeyen veya yapamayacak olan kullanıcılar için iOS 15.7 güncellemesini de yayınladı. Ayrıca iPadOS ve macOS için de benzer şekilde ara güncellemeler geldi.

Pazartesi akşamı dağıtıma çıkan iOS 16 ile ilgili tüm haberlerin ortasında Apple, 2021 sürümleri için önemli işletim sistemi güncellemelerini de yayınladı. Bu güncellemeler iki amaca hizmet ediyor. Öncelikle yeni işletim sistemlerine güncelleme yapamayan cihazlar için yamalar sağlar. Ayrıca kullanıcılara, yeni bir işletim sistemine geçmelerine gerek kalmadan gerekli güncellemeleri sunar.

Apple iOS 15.7, iPadOS 15.7, macOS Big Sur 11.7 ve macOS Monterey 12.6’yı dağıtıma çıkardı. Bunlarla ilgili belirli bir sürüm notu gelmedi, ancak bunlar iOS 16, watchOS 9 ve tvOS 16 ile birlikte yayınlandıkları için, eski cihazları güncel tutmasının öncelikli hedef olduğu muhtemel görünüyor.

Yeni bir işletim sistemi sürümü birçok kullanıcı için heyecan verici olsa da, bazı kullanıcılar meslekleri veya hobileri için kullanılan kritik araçlarla uyumluluğu bozabileceğinden yeni bir işletim sistemine geçişten korkuyor. Bazıları, kullandıkları uygulamaların sayısız güncellemeden geçmesini sağlamak ve veri kaybı olmadan uyumluluğu optimize etmek için güncellemeden önce aylar veya daha fazla süre boyunca bekliyor.

Güncellemeleri bekleyen veya güncelleme yapamayan kullanıcıların hâlâ önemli güvenlik yamalarına ve hata düzeltmelerine ihtiyacı var. Bu nedenle Apple, eski sistemlere düzenli olarak geçici güncellemeler sağlıyor. Eski işletim sistemleri için güncelleme döngüleri ayları bulabiliyor, ancak daha yeni ürünler piyasaya sürüldükten sonra güncellemeler yıllarca gelmeye devam ediyor.

iOS 15.7 güncellemesi nasıl yapılır?

Güncellemeler, iPhone veya iPad’de Ayarlar uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme yolunu takip ettiklerinde iOS 15.7 veya iPadOS 15.7 güncellemelerini göreceklerdir. iOS 16’yı destekleyen iPhone kullanıcıları için yeni sürümün yanında bu güncelleme de bir seçenek olarak sunuluyor. macOS kullanıcıları ise Sistem Tercihleri uygulamasında Yazılım Güncelleme bölümünü bulabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER