iOS 14.5 ne zaman gelecek; Apple’dan ipucu var

Apple’ın yeni eşya takip aygıtı AirTag için yayınlanan basın bülteninde şirket, iOS 14.5 güncellemesinin gelecek haftadan itibaren geleceğini de resmi olarak açıkladı. AirTags, 30 Nisan itibarıyla yurt dışında satışa sunulacak. Ve sadece iOS 14.5 ve üstü sürümle çalışan iOS cihazlarıyla birlikte kullanılabilecek. Benzer şekilde, watchOS 7.4 ve macOS 11.3 de gelecek hafta dağıtıma çıkacak. Bu sürümler aynı zamanda yeni Apple Podcast özellik güncellemelerini de içerecek.

Apple, iOS 14.5 için ilk beta sürümünü bu yılın başlarında, watchOS 7.4 beta sürümü ile birlikte dağıtıma çıkarmıştı. AirTag desteğinin yanı sıra gelecek sürüm, Apple’ın geliştiricilerin reklam hedefleme için kullanıcıları izlemek için izin istemesini zorunlu kılan yeni Uygulama İzleme Şeffaflığı gereksinimini zorunlu hâle getirecek. Bu özellik geçen yılın sonlarına doğru duyurulmuş ve özellikle Facebook’tan sert bir direnişle karşılaşmıştı. Sosyal ağ devi, bu hareketin reklam izlemeden yararlanan küçük işletmelere zarar vereceğini savunuyor.

iOS 14.5 ile beklenen kullanıma bağlı yenilikler

iOS 14.5 ile birlikte yüz maskesi ile birlikte Face ID’yi kullanma zorluğunu gidermeye yardımcı olacak bir özellik de geliyor. Apple Watch sahibi olanlar, bağlı iPhone’larının ekran kilidini saatleri yardımıyla açabilecekler.

iOS 14.5, Siri’nin sesini değiştirme yeteneği ve bazı emojiler için yeni cilt tonu seçenekleri gibi bazı memnun edici kapsayıcılık özelliklerini de sunacak. Siri’nin belirli etkinlikler için hangi müzik dinleme uygulamalarını tercih ettiğinizi öğrenebilme yeteneği de kullanıcıların hoşuna gidecek özelliklerden biri olacak. Bu, tüm müzik dinleme talepleriniz için Spotify’ı seçmek gibi yeni bir varsayılan uygulama seçme imkanı sunmuyor, ancak her durumda yararlı bir ilerleme sayılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy A22 5G ile en ucuz 5G telefonu yolda

Apple iOS 14.5’in tam olarak hangi gün dağıtıma çıkacağını söylemiyor. Ancak bu güncelleme geldiğinde iPhone kullanıcıları güncellemeyi telefonlarının ayarlarından her zamanki gibi indirebilecekler.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...