Teknoblog Donanım Intel yol haritası 10 nm. mimarisine geçiş için 2020’yi işaret ediyor

Intel yol haritası 10 nm. mimarisine geçiş için 2020’yi işaret ediyor

Intel için 2018 pek iyi gitmiyor. Yaşanan sıkıntıların şirketin yol haritası üzerindeki etkileri de devam ediyor gibi görünüyor.

intel 9. nesil core işlemciler

intel2018’in Intel için iyi gitmediğini söylemek yanlış olmayacaktır. En büyük rakiplerinden biri olan AMD’nin sahalara geri dönüşüyle uğraşmak zorunda kalan şirket, daha öncesinde de Spectre ve Meltdown’ın “yıkıcı” etkisini yaşamıştı.

Uzun süredir beklenen 10 nm. mimarisiyle üretilmiş yongalarının çıkışını da 2019’a bırakan işlemci devi, yol haritasında bir değişiklik yapmış gibi görünüyor. 2019’da 10 nm. mimarisine doğru küçük bir adım atmayı planlayan Intel, 10 nm. mimarisini taşıyan işlemcilerin çıkışı için 2020’yi işaret etti.

İşlemci üretiminde 14 nm. mimarisinden 10 nm. mimarisine geçmek, bir boyut değişikliğinden daha fazlasını ifade ediyor. Mimarinin küçülmesi genellikle bir tür pazarlama taktiği olarak öne çıkarılsa da, üretim ve performans konusunda da ilerlemeyi beraberinde getiriyor. Bu yıl çıkaracağı Cascade Lake ve 2019’da çıkaracağı Cooper Lake-SP’de 14 nm. mimarisinden vazgeçmeyecek olan Intel, yeni planı çerçevesinde 2020’de çıkaracağı Ice Lake ile 10 nm. mimarisine geçiş yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Apple iPad Pro ve Mac etkinliğini duyurdu

Tabii ki, bu takvimin uygulanabilmesi her şeyin planlandığı şekilde gitmesine bağlı. Ancak Intel olası bir gecikmenin yaşanması durumunda 14 nm. Cooper Lake-SP platformunun 10 nm. mimarisiyle uyumlu olacağını ve kullanıcıların rahatlıkla geçiş yapabileceğinin sözünü verdi.

Önceki HaberGalaxy Note 9 ilk benchmark testlerinde iPhone X’u geçemedi
Sonraki HaberSamsung Galaxy Note 9 parçalarına ayrıldı, Note 8 ile farkları ortaya çıktı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz