Instagram Lite Reels’ı desteklemek için geri dönüyor

Instagram, Lite uygulamasını 2018’de Android için yayınlamış, ancak geçtiğimiz yılın sonbaharında uygulamayı Play Store’dan kaldırmıştı. Uygulama şimdi yeni özellikler ve biraz daha büyük bir dosya boyutuyla geri dönüyor.

Instagram’dan yapılan açıklamaya göre, uygulama 170 ülkede Android cihaz sahipleriyle buluşacak. Instagram’ın standart Android uygulaması için cihazda 30 MB alana ihtiyaç duyulurken, Lite için sadece 2 MB alan yeterli. Instagram Lite’ın ilk versiyonu ise sadece 573 KB yer kaplıyordu. Instagram Lite’ın iOS versiyonu ise gündemde değil.

Boyuttaki artışa paralel olarak Instagram Lite’a yeni özellikler de ekleniyor. Artık Instagram Lite’la mesaj gönderilebilecek veya video paylaşımı yapılabilecek. Buna ek olarak, uygulama üzerinden Reels videoları da izlenebilecek. Reels sekmesi ana sayfada alışveriş sekmesinin yerini alacak.

Instagram Lite’ın ürün müdürü Nick Brown, uygulamaya alışveriş deneyimini eklemek gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti. Reels videolarının Hindistan’da oldukça ilgi gördüğünü söyleyen Brown, bu nedenle Reels’ı Instagram Lite’ta öne çıkardıklarını dile getirdi. TikTok Hindistan’da yasaklı olduğu için Instagram’ın bu ülkede rakipsiz olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone SE 3'ün tasarımı ve çıkış tarihi için yeni iddialar

Instagram Lite uygulamasını kullananlar ilk etapta reklamla karşılaşmayacak. Ancak uygulamayı hazırlayan ekip, uzun vadede platformun tüm gelir araçlarını Instagram Lite’a da eklemeyi planlıyor.

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun