Teknoloji

Instagram alışveriş sekmesini ana akıştan kaldırıyor

instagram alisveris

Instagram kullanıcıları yakında ana akışlarında yeni bir navigasyon çubuğuyla karşılaşacak. Önümüzdeki aydan itibaren Instagram alışveriş sekmesini ana ekranın alt kısmındaki navigasyon çubuğundan kaldıracak. Yeni gönderi oluşturma butonu söz konusu çubuğa taşınacak. Hâlihazırda navigasyon çubuğunun tam ortasında yer alan Reels ikonu ise alışveriş ikonunun yerine kaydırılacak.

Instagram söz konusu tasarımı geçtiğimiz eylül ayında test etmeye başlamıştı. O dönemde yapılan açıklamada Instagram deneyiminin sadeleştirilmesinin hedeflendiği belirtilmişti. Ancak bu testin Instagram’daki daha kapsamlı bir değişimin parçası olduğu ortaya çıkmıştı. Alışveriş deneyimi arka plana atılacak gibi görünse de, Instagram’da hâlâ alışveriş özelliklerinin sunulacağını belirtmek gerekiyor.

Şirketin destek sayfasında konuyla ilgili olarak paylaşılan makalede şu ifadeler yer alıyor: “Instagram’da mağazasınızı kurup alışveriş deneyimleri için yatırım yapmaya devam edebileceksiniz. Böylelikle hikayelerde, gönderilerde, reklamlarda ve Reels videolarında değer sağlamayı sürdürebileceksiniz.

Instagram alışveriş sekmesindeki kişiselleştirilmiş önerileri kaldıracak

Instagram alışveriş araçlarına yatırım yaparak kullanıcılarını uygulama üzerinden alışverişe teşvik etmeyi amaçlıyordu. Alışveriş sekmesinde kullanıcılara gösterilen kişiselleştirilmiş öneriler de önümüzdeki dönemde kaldırılacak.