Chromecast’li Google TV için “yıldız” düğmeli yeni bir uzaktan kumanda yolda

Yeni Google TV uzaktan kumandasında ne gibi değişiklikler tasarlanıyor?

Android’in derinlemesine incelemesi sonucunda elde edilen yeni bilgiler, Google’ın yeni bir “Google TV with Chromecast” cihazı uzaktan kumandası üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Bu kumanda, önceki versiyona göre daha fazla tuşa ve işleve sahip gibi görünüyor.

Android TV 14 beta sürümü üzerinde çalışan Mishaal Rahman, Google TV yazılımını kontrol etmek için tasarlanmış yepyeni bir kumandanın anahatlarını gösteren bir sistem videosu buldu. Yeni kumanda, ilk olarak 2020 yılında piyasaya sürülen ve iPod benzeri bir çarka sahip düz, hap şeklindeki mevcut kumandaya oldukça benziyor. Ancak yeni kumandada, ana kontrol tuşlarının dağıtıldığı ve yerine yüz tuşlarının çapına uygun yeni bir ses veya kanal düğmesinin eklendiği görülüyor.

Chromecast kumandasındaki özel Yıldız düğmesi ne işe yarayacak?

google tv chromecast

Yeni kumandanın son satırında, mevcut modeldeki güç düğmesinin yanında iki küçük düğme bulunuyor. Ancak yeni modelde sağ tarafta bir yıldız düğmesi göze çarpıyor. Rahman, bu düğmenin özelleştirilebilir bir “sihirli düğme” olabileceğini belirtiyor. Yıldız düğmesi, kullanıcıların en sevdikleri uygulamalara kısayollar oluşturmasına olanak tanıyabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp Gizli Kod ile Sohbet Kilidi'nin koruma seviyesini yükseltiyor

Google, son zamanlarda ürünlerine daha fazla kontrol seçeneği eklemekte. Ocak ayında Google Home uygulamasına yeni TV uzaktan kumanda kontrolleri eklendi ve yaz aylarında piyasaya sürülen yeni Pixel Tablet, yuvalandığında akıllı ev kontrolleri sunuyor. Eğer bu yeni Google TV uzaktan kumandası ve Chromecast gerçekse, Google’ın 4 Ekim’de düzenleyeceği Made by Google etkinliğinde bu konuda daha fazla bilgi alabiliriz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun