Ana Sayfa » Ürünler » Ev Eğlence Sistemleri » Google TV ile gelen uzaktan kumandalı yeni Chromecast resmiyet kazandı

Google TV ile gelen uzaktan kumandalı yeni Chromecast resmiyet kazandı

Google, yedi yıldır piyasada yer alan, ancak Türkiye’de resmi satışı hiçbir zaman gerçekleşmeyen Chromecast’i de yeniledi. Yeni Chromecast, uzaktan kumanda gibi çok arzu edilen bir yenilikle birlikte geliyor. Ayrıca Google, yeni Chromecast’in yepyeni bir yazılımla çalıştığını da duyurdu.

Yeni cihazın resmi adı da “Chromecast with Google TV”, yani “Google TV’li Chromecast” olarak belirlendi. Yeni Chromecast’i çalıştıran Android TV üzerine yazılan bir kullanıcı arayüzü katmanına Google TV adı verildi. Google, bu şekilde bir zamanlar kullandığı TV odaklı markasını başka bir biçimde yeniden canlandırıyor.

Google TV’li yeni Chromecast’in yurt dışı fiyatı 49.99 dolar olarak belirlendi ve cihaz ABD’de satışa sunuldu. Aslında, bu cihaz birkaç gün önceden ABD’deki çeşitli Home Depot mağazalarında satışa sunulmuştu. Cihazın gri, pembe ve mavi olmak üzere üç renk seçeneği bulunuyor. Cihaz aralarında Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, İrlanda, İspanya, İtalya ve Kanada’nın da bulunduğu birkaç ülkede de ön siparişe açıldı.

Yeni Chromecast, saniyede 60 kareye kadar 4K HDR ve Dolby Vision gibi Chromecast Ultra yeteneklerini barındırıyor. Biçim bakımından eskiye bağlı kalıyor, yine TV’nin altına yerleştirilen küçük bir kutu yerine doğrudan TV’nin arkasına bağlanan küçük bir aygıt görünümünde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Google Cast işlevlerini de desteklemeyi sürdürüyor.

Ancak yeni cihaz artık Google TV kullanıcı arayüzünü Android TV’nin üzerinde çalıştırdığına göre, uzaktan kumanda ile gezinilebilen kendi ekran arayüzüne sahip durumda bulunuyor. Bu kullanıcı arayüzü akış kutuları için oldukça standart görünüyor.

Uzaktan kumanda da gayet iyi görünüyor. Nispeten küçük ve hem kızılötesi hem de Bluetooth kullanıyor. TV’nizi ve ses sisteminizi kontrol etmek için bir güç düğmesi ve ses tuşları var. Ayrıca bir de giriş düğmesi var. Bu sayede HDMI-CEC ile otomatik kanal değişimi mümkün olmazsa, Chromecast’e geçmek için başka bir uzaktan kumandaya pek ihtiyaç duymayacaksınız.

Uzaktan kumanda üzerinde çok etkileyici bir düğme daha var: Netflix. Google, bu düğmenin yerleştirilmesini sağlayan pazarlıklarla ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak birinin birine ödeme yaptığını söylemek kuvvetle muhtemel görünüyor. Bu düğme YouTube düğmesinin yanında bulunuyor ve elbette bir Google Asistan düğmesi de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yeni bir Galaxy Unpacked etkinliği ile "en güçlü Galaxy" işareti

Desteklenen içeriğe gelince, Google TV, Android TV’nin yaptığı her şeyi kapsıyor ve ABD’de kullanımda olan YouTube TV için özel entegrasyona sahip. Google, diğer canlı TV sağlayıcılarının aynı API aracılığıyla Canlı sekmesine eşit erişime sahip olacağını ve Sling dahil bazılarıyla görüşmelerde bulunduğunu söylüyor.

İşin garibi, yeni Chromecast eski Chromecast Ultra’nın yapabildiği bir işi yapamıyor. Stadia oyunlarını oynatamıyor. Bu tuhaf bir eksiklik ve eğer bunu engelleyen teknik detaylar varsa, bunların ürünün çıkışına kadar çözülmüş olması gerekirdi. Bunun yerine Google, Stadia’nın 2021’in ilk yarısında kullanıma sunulacağını kaydetti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ramazan ayında uygulanacak yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı

Son zamanlarda artan günlük vaka sayıları nedeniyle Ramazan ayının başlangıcından itibaren yeni koronavirüs tedbirlerinin alınması bekleniyordu. Bugün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ardından bir açıklama...

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...

Microsoft Nuance’i 19.7 milyar dolar karşılığında satın alıyor

Microsoft'un ses tanıma teknolojileri üzerinde çalışan Nuance'i satın almaya hazırlandığına dair haberler kısa süre önce gündeme gelmişti. Beklenen açıklamanın yapılması da fazla zaman almadı....

Galaxy S21 FE sızıntısı geleneksel tasarımı gösteriyor

Samsung'un Galaxy S20 FE'nin gördüğü ilgi nedeniyle cihazın takipçisi üstünde çalıştığı biliniyor. Galaxy S21 FE adını taşıması beklenen bu akıllı telefona dair detaylar da...

Apple’a göre iMessage Android sürümü yarardan çok zarar verirdi

Apple, iMessage’ın mavi baloncuklarının Android'e geçiş yapan kişilerin önünde büyük bir engel olduğunu biliyor, bu nedenle hizmet Google'ın mobil işletim sisteminde hiç görünmedi. Bu...