Google’ın Project Loon balonları Sri Lanka’da internet erişimi sağlayacak

google-project-loon-300715

Google’ın interneti ulaşılması zor bölgelere uçan balonlarla götürme ve buralara Wi-Fi erişim sunma projesi olan Project Loon, şirketin üstünde en çok çalıştığı projelerden bir tanesi.

Project Loon henüz Google X laboratuvarından çıkamamış olsa da, Sri Lanka devleti bu projeye epey güveniyor. Bunu ada ülkesinin tamamını kapsayacak internet erişimi için Project Loon’u seçmesiyle gösterdi. Böylelikle Srilanka geniş kapsamlı internet erişimine sahip ilk ülke olacak.

Yaklaşık 65 bin kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan ülkenin nispeten küçük alanı Project Loon projesi için işleri daha kolay hâle getiriyor.

Google Sri Lanka’nın yerel internet sağlayıcılarıyla işbirliği yapacak ve onlara servislerini genişletmeleri için Project Loon balonlarını kullanmalarına imkan tanıyacak. Görünüşe göre Project Loon ile sağlanan internet herkesin istediği zaman erişebileceği ücretsiz bir internet olmayacak.

Her bir balonun şu an için 100 gün boyunca havada kalması planlanıyor. Şirket bu balonları gelecek mart ayından itibaren havalandırmayı umuyor.

Project Loon sadece 3G mertebesinde hızlar sunuyor. Bu da balonlarla sağlanan internet erişiminin çok büyük bant genişliği gerektiren servisler için elverişli olmadığı anlamına geliyor. Ancak öte yandan Sri Lanka’nın 20 milyon vatandaşından sadece 3 milyonu aşkın bir kısmının internet erişimi bulunuyor. Yani, Project Loon ile birlikte ülke genelinde çok daha geniş bir kitle öyle ya da böyle bir internet erişimine kavuşmuş olacak.

 

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...