Google’dan Pixel 4 özellikleri ile ilgili önemli paylaşım

Google son zamanlarda artan Pixel 4 sızıntılarına bir kez daha açıkladığı yeni bilgilerle cevap verdi.

Google son zamanlarda artan Pixel 4 sızıntılarına bir kez daha açıkladığı yeni bilgilerle cevap verdi. Şirket, resmi blogunda yayınladığı bir yazıyla yakında tanışacağımız yeni Android telefonunda bulunacak iki önemli özelliği paylaştı. Bunlar Motion Sense ve Face Unlock adlarını taşıyor.

Google, blog yazısında ve tweet’inde, bu iki özellikle ilgili detayları veriyor. Aynı zamanda bu özellikleri mümkün kılan yeni teknolojilerle ilgili de epey doyurucu bilgileri aktarıyor.

Motion Sense, Soli adı verilen bir teknoloji sayesinde mümkün olacak. Google, bu teknoloji üzerinde neredeyse 5 yıldır çalıştığını, bunun hareket algılayan bir radar gibi işlediğini belirtiyor. Soli, bildiğimiz radar teknolojinin daha küçük ölçeğe indirgenmiş hâli gibi görünüyor. Uçaklarda veya gemilerde yakınlarda bulunan cisimleri saptamaya yarayan bu teknik, Pixel 4’te ise telefonun yakınındaki el hareketlerini algılamak için kullanılacak.

Müzik dinlerken çalan parçayı değiştirme veya uygulamalar arasında geçiş gibi basit kontroller için Motion Sense kullanılacak. Bu özellik akıllara daha önce LG G8‘de gördüğümüz Hand ID hareket kontrolünü getiriyor. Google, Motion Sense özelliğinin sadece Pixel’in satıldığı belli ülkelerde kullanılabileceğini belirtiyor.

Pixel 4’te ekran kilidi yüz ile açılacak

Face Unlock özelliği de Apple’ın Face ID kimlik doğrulama sistemi gibi çalışacak. Ne var ki, siz telefonu kaldırır kaldırmaz kimlik doğrulama işlemini başlatacak ve telefonu nasıl tutarsanız tutun, çalışacak. Telefonu baş aşağı tutsanız bile işleyebilecek. Bu, oldukça esnek görünmekle birlikte, umarız yeteri kadar da güvenlidir.

Google’ın blog yazısında, yüz tanıma işleminin bizzat Pixel 4 bünyesinde yapıldığını ve yüz verilerinin yerelde saklandığı belirtiliyor. Benzer bir açıklama Soli sensör verileri için de yapılıyor. Bunların asla kaydedilmediği veya diğer Google servisleriyle paylaşılmadığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çift ekranlı olarak kullanılabilen LG V60 ThinQ tanıtıldı

Her iki özellik de telefonun ekranının üst kısmındaki çerçeveye yerleştirilmiş bir dizi sensör sayesinde hayata geçiriliyor. Aslında bu sayede, Google’ın Pixel 3’ün ekranının üst kısmını da neden epey geniş tuttuğu anlaşılıyor. Paylaşılan görsele baktığımızda; kızılötesi kamera, nokta projektör, kızılötesi ışık kaynağı gibi bileşenlerin Face Unlock için yerleştirildiğini görüyoruz. Aynı zamanda Soli radar yongası da dikkat çekiyor.

google pixel 4 ekran üstü sensörler

Google, bu özellikleri zamanla daha da iyileştirmeyi hedefliyor. Şirketin epey eski Pixel cihazlarında bile hâlâ en güncel Android sürümünü sunmaya hazırlandığını düşündüğümüzde, bunu şaşırtıcı bulmayız. Ne var ki, ancak Pixel 4 ve sonrasındaki cihazlar Motion Sense ve Face Unlock özelliklerini destekleyecek.

YENİ SORU: PIXEL 4’te parmak izi sensörü olacak mı?

Eğer Face Unlock Pixel 4’ün temel kimlik doğrulama yöntemi olacaksa, o hâlde tıpkı iPhone X’da olduğu gibi, yeni Google telefonunda parmak izi sensörü olmayacak mı? Ne taslak çizimlerde ne de Google’ın daha önce yayınladığı fotoğrafta arka tarafta veya kenarlarda parmak izi sensörü görünmüyordu.

Belki Google Pixel 4’te de, bu yıl çoğu üst sınıf akıllı telefonda gördüğümüz ekran içi parmak izi sensörü bulunabilir. Eğer bu gerçekleşirse, Google için de bir ilk olacaktır. Çünkü Pixel 3 ve Pixel 3A modellerinin her birinde geleneksel arka parmak izi sensörleri bulunuyor.

Dikkat çekmek gerekir ki, Pixel 4 dedikodularında ekran içi parmak izi sensöründen bahsedilmiyor. Çizimlerden veya sızan fotoğraflardan ise bunu anlamak pek mümkün olmuyor. Google, yeni Pixel 4 telefonlarını tanıtıncaya kadar, yüz tanımanın tek kimlik doğrulama yöntemi olup olmayacağı sorusu sorulmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Dizüstü Bilgisayar Tavsiyeleri – Şubat 2020 [Video]

Hem Intel hem de AMD yeni nesil işlemcilerini çıkarmaya başladı. Piyasanın bu ürünleri barındıran dizüstü bilgisayarlarla dolması için birkaç ay daha geçmesi gerekiyor. Bununla...

Çift ekranlı olarak kullanılabilen LG V60 ThinQ tanıtıldı

Bir süredir sızıntılarını gördüğümüz LG V60 ThinQ nihayet resmiyet kazandı. Geçen yıl bu zamanlar gördüğümüz V50 ThinQ ve 2019 sonbaharında çıkan LG G8X ThinQ...

Galaxy M31 tanıtıldı: Dört kamera, 6000 mAh pil, Android 10

Samsung Galaxy M serisinin ilk 2020 model üyesi Galaxy M31 resmen gözler önüne çıktı. Geçtiğimiz yıl çıkan Galaxy M30 ve M30s'in takipçisi olan akıllı...

Honor View 30 Pro ve 9X Pro uluslararası arenaya açılıyor

Tıpkı çatı şirketi Huawei gibi, Honor'un da Google'ın mobil servisleri olmadan yaşamaya alışması gerekiyor. Huawei'nin kendi ekosistemini oluşturmak için gösterdiği yoğun gayretin etkisi, Honor...

Huawei Mate XS tanıtıldı: Aynı tasarım, daha güçlü katlanabilir ekran ve Kirin 990

Tam bir yıl önce ilk katlanabilir telefonu Mate X'i Barselona'da tanıtmış olan Huawei, şimdi aynı yerde o telefonun takipçisi olan Huawei Mate XS'i tanıttı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sony 5G sahnesine Xperia 1 II ile giriş yapabilir
Aslına...

Keenetic Omni İncelemesi

Keenetic'in geniş ürün yelpazesi içinde her bütçeye ve ihtiyaca göre bir ürün mevcut. Keenetic Omni de, gözü çok yükseklerde olmayan, bununla birlikte verdiği paranın...

Huawei Band 4 İncelemesi

Akıllı bileklikler, tüketici elektroniği pazarında son yılların en çok ilgi gören ürünleri arasında yer alıyor. Pek çok akıllı telefon üreticisi, ürün yelpazelerinde akıllı saatlerin...

Realme 5i İncelemesi

Realme, akıllı telefon pazarının son zamanlardaki yükselen değerleri arasında bulunuyor. Oppo'nun çatısı altında çıkan Realme, şimdiye kadar Hindistan'daki satış grafiğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı....

Realme 5 Pro İncelemesi

Realme 5 Pro 128 GB (Realme Türkiye Garantili) SATIN AL Son yıllarda Çinli şirketlerin kendi bünyelerinden başka markalar çıkararak rekabeti daha da kızıştırdığını görüyoruz. Bu alt...

TEKNOBLOG BÜLTEN

Güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz