Manşetler

Google Mesajlar uygulamasına RCS desteğini güçlendiren yeni özellikler eklendi

google mesajlar

Google, Apple’ı Zengin İletişim Hizmetleri, diğer bir deyişle RCS protokolüne uyum sağlamaya zorlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Arama devi bunun platformlar arası iletişimi iyileştireceğini öne sürüyor. Şimdiye kadar Google’ın gücü kendi elinde tuttuğu alanlarda uygun adım ileri hareket ettiğini gördük. Google Mesajlar uygulamalarına gelen son güncellemelerle birlikte daha da ileri doğru atılan adımlar var.

Google, Mesajlar uygulamasındaki RCS istemcisini yeni yeteneklerle daha da güçlendirerek yeşil baloncukların arkasındaki kişiler için hayatı biraz daha kolaylaştırıyor. Mesajlar uygulaması; bir iPhone’dan gönderilen metinlere tepki verme, hatırlatıcı ayarlama ve ayrıca mesajlaşma uygulamasından çıkmadan video izlemeye izin veren uygulama içi YouTube video oynatıcısı gibi bir dizi yeni özellik kazanıyor.

Zengin İletişim Hizmetleri veya RCS, bir dizi sektör oyuncusunun geleneksel SMS’i, okundu bilgileri eşliğinde daha zengin metinler, “yazıyor” göstergeleri, yüksek kaliteli video paylaşımı, çıkartmalar ve uçtan uca şifreleme gibi modern özelliklerle güçlendirmeye yönelik ortak bir çabasıdır. Google, Samsung ve telekom operatörleri de dahil olmak üzere bir dizi şirket, son yıllarda dünya çapında 500 milyondan fazla kullanıcıya RCS desteği sundu. Ancak Apple ekosistemi bu protokole karşı direncini sürdürüyor. Son zamanlarda Google, yeni özellikleri RCS’e ve mesajlaşma uygulamasına getirmek için agresif biçimde hareket ediyor.

Google, ilk olarak geçtiğimiz mart ayında Mesajlar uygulamasında, kullanıcıların iPhone kullanıcılarının metinlerdeki tepkilerini görmelerini sağlayan bir güncelleme yayınlamıştı. Artık iPhone kullanıcılarına da tepki gönderme özelliğini ekliyor.

Son zamanlarda yeşil ve mavi balonlar hakkında şiddetli tartışmalar yaşanıyor. iPhone kullanıcıları diğer iPhone kullanıcılarıyla sohbet ettiğinde, metinleri mavi bir balon içinde gösterilir ve bu, tepkiler ve hareketli notlar gibi özellikler sunan iMessage’ı kullandıklarını işaret eder. Bir Android kullanıcısı bir iPhone kullanıcısına bir yazılı mesaj gönderdiğinde, bu mesajı herhangi bir zengin medya özelliği olmayan, düz ve eski SMS’e benzeyen yeşil bir baloncuk içinde görünür.

Google, mobil işletim sistemlerinden herhangi birindeki kullanıcıların yüksek kaliteli video paylaşımı, okundu bilgileri, yazma göstergeleri, çıkartmalar ve daha fazlası gibi özellikleri deneyimleyebilmesi için Apple’ı RCS’i benimsemeye zorluyor. Ancak Tim Cook ve şirketi şimdiye kadar pek taviz vermedi. Yeni Mesajlar güncellemesi, en azından uygulamaya daha fazla platformlar arası kullanım özelliği ekliyor.

Google Mesajlar içindeki mesajlara yıldız ekleme imkanı

google mesajlar

Ayrıca Google, WhatsApp ve Telegram gibi diğer sohbet uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bazı özellikleri de kullanıma sunuyor. Bunlardan ilki, adresler, kodlar, telefon numaraları veya favori bir meme gibi önemli ayrıntıları kaydetmek için mesajlara “yıldız” ekleme özelliğidir. Bu mesajlara üç noktalı menüye dokunup yıldızlı bölüme giderek ulaşabilirsiniz.

Yeni güncelleme ile kullanıcılar, bir grup sohbetinde bireysel mesajlara da cevap verebilirler. Ayrıca, bir uygulama içi oynatıcı aracılığıyla YouTube videolarını da izleyebilirler.

google mesajlar

Dahası, artık Mesajlar uygulaması etkinlikler, doğum günleri ve yıldönümleri için kullanışlı olabilecek uygulama içi anımsatıcılar da ayarlamanıza izin verecek. Bu anımsatıcıları ayarladıktan sonra, uygulamayı açtığınızda bunlar görünür olacak. Google’ın mevcut yapılacaklar listesi ve anımsatıcı çözümlerini kullanmak istemeyenler için bu özellik kullanışlı olacaktır.

Google, bu ayın başlarında düzenlediği etkinlikte Pixel 7 ve Pixel 7 Pro’ya sesli transkripsiyon getirdiğinden bahsetmişti. Şimdi şirket bu özelliği Pixel 6, Pixel 6 Pro, Samsung Galaxy S22 ve Galaxy Fold 4’teki Mesajlar uygulaması için de etkinleştiriyor.

google mesajlar

Ayrıca Google, konuma özgü bazı özellikleri de test ediyor. Bazı bölgelerde şirket, kullanıcıların Mesajlar uygulamasında Arama veya Haritalar aracılığıyla buldukları işletmelerle sohbet etmesine izin veriyor. Ayrıca çoğu taşıyıcı desteğiyle bu sonbahardan itibaren uçuş yolcularının uçak içi Wi-Fi kullanarak RCS üzerinden mesaj göndermesine izin vermek için United Havayolları ile iş ortaklığı kuruyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER