Google Keşfet kapatma işlemi nasıl yapılır?

Google’ın Keşfet özelliği, birçok Android cihazda bulunan ve değerli haber kaynakları sağlayabileceği gibi, rahatsız edici derecede dikkat çeken başlıklar ve sürekli tekrar eden yazılarla dolu bir liste de sunabilir. Bu nedenle Google Keşfet kapatma işlemi birçok Android kullanıcısının merak ettikleri arasında yer alıyor. Birçok telefonun işletim sistemiyle bütünleşik olduğu için, eğer kendiniz yüklemediyseniz muhtemelen kaldıramazsınız.

İçeriği, makalelerin sağ altındaki iki noktayı seçerek ve algoritmanın ilgi alanlarınızı öğrenmesine izin vererek değiştirmeye çalışabilirsiniz; fakat bu her zaman işe yaramayabilir. Alternatif olarak, Keşfet özelliğinden tamamen vazgeçebilirsiniz.

Eğer bir Android telefon kullanıyorsanız ve Google Keşfet özelliği hoşunuza gitmiyorsa, bu makalede aktardığımız çeşitli çözüm ve öneriler sayesinde Google’ın sunduğu bu özelliği kapatabilir veya birçok işlevini devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Keşfet kapatma işlemi nasıl yapılır?

Google Keşfet Kapatma işlemi için Hızlı Çözüm

Ana ekranda boş bir alana uzun basarak menü seçeneklerini görün. Ayarlar seçeneğine tıklatın ve Ana ekran medya sayfası ekle özelliğini kapatın. İşlem tamamlandığında, Keşfet sayfası ortadan kalkar.

Eğer Samsung telefonu kullanıyorsanız, Ana ekranda boş bir alana bastığınızda gördüğünüz panellerde en sola kaydırın. En soldaki seçeneği Kapalı durumuna getirin.

Keşfet sayfası, kullanım alışkanlıklarınıza dayalı bir algoritma kullanarak, sizin ilgi duyabileceğinizi düşündüğü çeşitli makaleleri gösterir. Ancak, her bir makalenin sağ altındaki iki noktalı simge aracılığıyla ilgilendiğiniz ve ilgilenmediğiniz konuları belirtmiş olsanız bile, liste can sıkıcı başlıklar, tekrar eden yazılar veya yanlış bilgilerle dolup taşabilir.

google keşfet kapatma

Eğer telefonunuzda böyle bir durum varsa ve tüm bu işleve son vermek istiyorsanız, yukarıda verilen adımları uygulayın. Bu işlemden sonra, ana ekranınızdan sağa kaydırarak Keşfet sayfasına erişemeyeceksiniz, ancak bu, sadece kaybolmuş olacak. Tabii ki, aynı adımları izleyerek ve Google uygulamasına erişmek için kaydırma özelliğini tekrar açarak bunu geri alabilirsiniz.

Boş bir Keşfet sayfası oluşturma

google keşfet kapatma

Eğer Keşfet sayfasını tamamen kaldırmak istemiyorsanız, ancak başlıkların uzun listesini görmekten sıkıldıysanız, başka bir çözüm daha bulunuyor.

Keşfet sayfanızdan veya Google uygulamanızdan, sağ üst köşedeki kişiselleştirilmiş simgenize tıklayın. Ayarlar > Genel‘i seçin. Daha sonra Keşfet’i kapatın. Artık ana ekranınızdaki en sol bölüm istenmeyen içeriklerle dolu olmayacak, boş bir sayfa olarak görünecektir. Neredeyse boş – eğer fikrinizi değiştirirseniz, Keşfet’i tekrar açmanız için sayfanın ortasında bir düğme bulunacaktır.

Chrome uygulamasından Keşfet’i kaldırma

google keşfet kapatma

Tüm bunlara ek olarak, Keşfet sayfasının telefonunuzun Chrome uygulamasına sızmış olabileceğini ve her yeni sekme açtığınızda, son arama sonuçlarınızın hemen altında Keşfet akışını gördüğünüzü fark edebilirsiniz. Bu sorundan kurtulmak oldukça basittir.

Telefonunuzun Chrome uygulamasında yeni bir sekme açın ve arama sonuçlarınızın hemen altındaki dişli simgesine tıklayın. Açılır menüde Kapat seçeneğine tıklayın. Böylece, Google Chrome uygulamanızda da Keşfet özelliğinden kurtulabilirsiniz.

Yönetim sayfasında Etkinlik, İlgi Alanları, Gizli ve Takip seçenekleri bulunuyor. Yönetim seçeneğine tıklayarak akışı kontrol etmenin farklı yollarını inceleyebilirsiniz. Eğer Chrome sekmelerinizde Keşfet’i görmeye aldırmıyorsanız, ancak sunulan içeriği beğenmiyorsanız, Yönetim seçeneğine tıklayarak akışı düzenlemeye çalışabileceğiniz birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google'ın yeni AI modeli Gemini nasıl kullanılır?
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun