Google yapay zekâ için Google Fotoğraflar kullanıcılarından yardım alıyor

Google Fotoğraflar Android uygulaması için hazırlanan en son güncelleme, yeni bir özelliği beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, fotoğraflarının içeriği konusunda internet devine bilgi verebiliyor.

Fotoğrafların etiketlenmesi, Google’a nesne tanıma algoritmalarını geliştirmesinde yardımcı oluyor. Bu da Google Fotoğraflar’ın daha kullanışlı bir platforma dönüşmesine katkıda bulunuyor. Yapay zekânın geliştirilmesinde Google gibi büyük şirketlerin elindeki geniş veri setleri önemli rol oynuyor.

Google’ın sunduğu özelliğin sıra dışı bir şey olmadığını belirtmek gerekiyor. Makine öğrenme sistemleri bir şeyleri kendi kendilerine öğrenmiyor. Bu uygulamaların büyük kısmının insanlar tarafından etiketlenen verilerle eğitilmesi gerekiyor. CAPTCHA’ların kullanıcılardan resimlerdeki araba ve bisikletleri işaretlemesinin temelinde de bu bulunuyor. Bu sayede yapay zekâya da araba ve bisikletin ne olduğu öğretiliyor.

Bu özellik Google Fotoğraflar’ın en güncel versiyonunda yerini aldı. Kullanıcılar uygulamanın menüsünde arama tuşuna basıp aşağıya indiklerinde “Google Fotoğraflar’ı geliştirmeye yardımcı olun” şeklinde bir yazı göze çarpıyor.

Bu yazıya dokunulduğunda kullanıcılardan dört şey isteniyor: Fotoğraflar için baskı tercihlerinin belirtilmesi, kolaj ve animasyon tercihlerinin belirtilmesi, fotoğrafın çekildiği etkinliğin (bayram, yılbaşı) belirtilmesi ve fotoğrafta görülenlerin tanımlanması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy Tab S8 Ultra dedikoduları heyecan yaratıyor

Google Fotoğraflar kullanıcılarına sunulan bu özelliğin temelinde şirketin 2016’da duyurduğu “Crowdsource by Google” isimli kitle kaynak platformu bulunuyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...