Google yapay zekâ için Google Fotoğraflar kullanıcılarından yardım alıyor

Google Fotoğraflar Android uygulaması için hazırlanan en son güncelleme, yeni bir özelliği beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, fotoğraflarının içeriği konusunda internet devine bilgi verebiliyor.

Fotoğrafların etiketlenmesi, Google’a nesne tanıma algoritmalarını geliştirmesinde yardımcı oluyor. Bu da Google Fotoğraflar’ın daha kullanışlı bir platforma dönüşmesine katkıda bulunuyor. Yapay zekânın geliştirilmesinde Google gibi büyük şirketlerin elindeki geniş veri setleri önemli rol oynuyor.

Google’ın sunduğu özelliğin sıra dışı bir şey olmadığını belirtmek gerekiyor. Makine öğrenme sistemleri bir şeyleri kendi kendilerine öğrenmiyor. Bu uygulamaların büyük kısmının insanlar tarafından etiketlenen verilerle eğitilmesi gerekiyor. CAPTCHA’ların kullanıcılardan resimlerdeki araba ve bisikletleri işaretlemesinin temelinde de bu bulunuyor. Bu sayede yapay zekâya da araba ve bisikletin ne olduğu öğretiliyor.

Bu özellik Google Fotoğraflar’ın en güncel versiyonunda yerini aldı. Kullanıcılar uygulamanın menüsünde arama tuşuna basıp aşağıya indiklerinde “Google Fotoğraflar’ı geliştirmeye yardımcı olun” şeklinde bir yazı göze çarpıyor.

Bu yazıya dokunulduğunda kullanıcılardan dört şey isteniyor: Fotoğraflar için baskı tercihlerinin belirtilmesi, kolaj ve animasyon tercihlerinin belirtilmesi, fotoğrafın çekildiği etkinliğin (bayram, yılbaşı) belirtilmesi ve fotoğrafta görülenlerin tanımlanması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
2022 model iPhone'lar için 48 megapiksel kamera işareti, mini modeli yok

Google Fotoğraflar kullanıcılarına sunulan bu özelliğin temelinde şirketin 2016’da duyurduğu “Crowdsource by Google” isimli kitle kaynak platformu bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...