Teknoloji

Google Chrome’un yükleme sayısı 2 milyara ulaştı

google chrome veri tasarrufu windows 7

google chromeGoogle, popüler internet tarayıcısı Chrome’un ulaştığı önemli kilometre taşını kamuoyuyla paylaştı. 2008’in eylül ayında yayınlanan tarayıcı, masaüstü ve mobilde toplam 2 milyar yükleme sayısına ulaştı. Bu önemli gelişmeyi Chrome Geliştirici Zirvesi’nde konuşan Chrome’un mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Darin Fisher verdi.

Söz konusu rakamın aktif kullanımı temsil etmediğini belirtmek gerekiyor. Çünkü Chrome’u yüklemiş olmak, uygulamayı ana tarayıcı olarak kullanmayı zorunlu kılmıyor. Özellikle mobilde bunun büyük ölçüde doğru olduğu rahatlıkla söylenebilir. iPhone ve iPad kullancıları Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlasa bile, Apple’ın yerleşik tarayıcısı Safari’yi kullanmayı daha kolay hâle getirdiğini unutmamak gerekiyor.

Yine de, 2 milyar yükleme sayısına ulaşmak Google ürünleri açısından bir ilk niteliği taşıyor. Şirket, geçtiğimiz yıl Google I/O konferansı sırasında Android, Chrome, YouTube ve arama servisinin 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanıldığını açıklamıştı. Geçtiğimiz nisan ayında ise Chrome’un mobilde 1 milyar aktif kullanıcı sayısını aştığı belirtilmişti.

Google Chrome 2 milyara kullanıcıya ulaşma konusunda Android ile yarışıyor

Yükleme sayısı ve giderek artan mobil varlığı göz önüne alınınca Chrome’un 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşan ilk Google ürünü olması, pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Chrome’un bu konudaki en büyük rakibi ise Android gibi görünüyor. Eylül ayında açıklanan rakamlara göre, Google’ın mobil işletim sistemi küresel ölçekte 1.4 milyar cihazda yüklü durumda. Teknoloji devinin kendi içindeki bu yarışı Chrome’un mu yoksa Android’in mi kazanacağı zamanla anlaşılacak.

İLGİLİ HABERLER