Google Çeviri web uygulaması artık görsellerdeki yazıları da başka dillere çevirebiliyor

google news abone ol

Google Çeviri web uygulaması artık görsellerdeki yazıları da başka dillere çevirebiliyor. Bu özellik için de Google Lens’in AR Çeviri aracıyla aynı teknolojiden yararlanıyor. AR Çeviri özelliği akıllı telefonlarda gerçek zamanlı tercümeyi mümkün kılıyor.

Bu seçeneğe Google Çeviri’nin internet sitesi üzerinden erişilebiliyor. Burada üst sekmede artık Resimler sekmesi yer alıyor. Bilgisayardan bir ekran görüntüsü veya fotoğraf yüklendikten sonra çeviri adeta orijinal metinmiş gibi görselin üstüne ekleniyor.

Web arayüzünde metni kopyalama, çevrilen görseli indirme ve temizleme gibi seçenekler de sunuluyor. Bu özellik 113 kaynak dili ve 133 hedef dili destekliyor.

Sonucun altındaki “Lens translate” markası, Google Lens için AR Translate’i destekleyen aynı üretken rakip ağları (GAN) kullandığını gösteriyor. Lens görüntüleri mobil cihazlarda yıllardır çevirebilse de; geçen yıl çıkan en son sürüm, şirketin Pixel 6’da piyasaya sürülen ancak artık eski Pixel’ler ve Google One’da kullanılabilen Magic Eraser’ına güç veren aynı teknolojiyi kullanıyor.

Yeni Google Çeviri özelliği tüm kullanıcılara açıldı

Bu çevirinin orijinal metni üstüne bindirmek yerine orijinal metnin yerini alıyormuş gibi görünmesine yardımcı oluyor.

Google Çeviri web uygulamasına eklenen resimlerdeki yazıları çevirme özelliği tüm kullanıcılara açılmış durumda.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER