Google “bu sonuçlar hakkında” ile şimdi arama sonucunu neden gördüğünüzü açıklıyor

google news abone ol

Google, arama sonuçları için “bu sonuç hakkında” özelliğini ilginç bir yeni özellikle güncelliyor. Şirketin algoritmasının, bir şeyler aradığınızda ortaya çıkan bağlantıların belirli sonuçlara nasıl ve neden ulaştığıyla ilgili bağlam kullanıcılara sunuluyor.

Şirket, kullanıcıların Vikipedi kaynaklı verileri kullanmaya aşina olmadıkları kaynakları doğru bir şekilde incelemelerine yardımcı olmak için bu yılın başlarında “bu sonuç hakkında” bilgi kutusunu eklemişti. Bir arama sonucunun köşesindeki üç noktaya tıkladığınızda bir menü açılır ve bunun üzerinden bir web sitesi hakkında ek arka plan bilgileri sağlanır.

Perşembe günü itibarıyla kullanıma sunulan güncelleme, arama sonuçlarında görünebilecek web siteleri hakkında daha fazla bağlam eklemiyor, bunun yerine Google’ın algoritmasına ve arama terimlerini belirli sitelere nasıl bağladığına ışık tutuyor.

Google tarafından sağlanan bir örnekte, “fırında balık nasıl pişirilir” araması; “nasıl, pişir, balık ve fırın” kelimelerini içeren ve “malzemeler” ve “tarifi” gibi diğer terimlerle ilgili olan bir siteden bir tarifle karşılaşır. Ayrıca Google, belirli bir sonuca ulaşmanıza yardımcı olmak için dili eşleştirme ve ilgili coğrafi konumları uygulama gibi şeyler de gerçekleştirir.

google bu sonuçlar hakkında

Şirket buradaki amacın, Google’ın arama sistemine aşina olmayan kullanıcıların, arama yaptıklarında perde arkasında neler olup bittiğini biraz daha anlamasına ve bu bilgiyi, gelecekte aradıkları şeyleri bulmak için daha iyi aramalar yapmalarını sağlamak amacıyla kullanmalarına yardımcı olmak olduğunu belirtiyor.

Güncellenen sonuçlar başlangıç olarak, ABD’de İngilizce dil sonuçları için kullanılabilecek, ancak Google önümüzdeki aylarda kullanılabilirliği genişletmeyi planlıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR