Google Allo akıllı mesajlaşma uygulaması iOS ve Android’de yayınlanıyor

google alloGoogle Allo ilk kez geçtiğimiz mayıs ayındaki I/O 2016 geliştirici etkinliğinde gösterilmiş, çıkışı için de yaz ayları işaret edilmişti. Google, yaz bitmeden hemen önce Allo’yu kitlelerle buluşturmaya başlıyor. Google, Allo’nun kullandığınız tüm anında mesajlaşma uygulamalarından daha akıllı olduğunun altını çiziyor.

Allo Google’ın yapay zeka asistanı ve arama işlevi ile birlikte geliyor. Böylelikle diğer uygulamaların sahip olmadığı çeşitli yetenekleri bünyesinde barındırıyor. Konuşmalarınızı baz alarak, gönderebileceğiniz çeşitli cevap tavsiyelerini otomatik olarak sunuyor. Eğer bir arkadaşlarınızla akşam yemeği planı yapıyorsanız, Allo yakındaki lokantaları listeleyecek. Buna ek olarak sinema seanslarını veya maç skorlarını da Allo’ya sormak da mümkün.

google alloBilgilerin gösterimi bizzat mesajlaşmanın içinde gerçekleştiriliyor ki, bu da deneyimin en önemli parçalarından bir tanesi. Aslında diğer sohbet uygulamalarının içinde de bu tarz diyaloglar (örnek: Facebook Messenger’daki sohbet botları) bulunuyor, ancak Google’ın yapay zeka asistanı ayırt edici nokta olma özelliğini taşıyor.

Aslında Google, Allo ile anında mesajlaşma arenasına ciddi biçimde girişini biraz geç olarak nitelendirilebilecek bir zamanda gerçekleştiriyor. Ancak şirket bunu dert etmiyor gibi görünüyor. Çünkü şirket mesajlaşma kavramından daha çok, “akıllı mesajlaşma” kavramına odaklanıyor. Yapay zeka alanında yapılan yatırımların bu alanda kendilerine büyük avantaj sağlayacağına inanıyor.

google alloGoogle geçmişte de mesajlaşma veya sosyal medya alanında çeşitli denemelerde bulunmuştu. Facebook’un katili olarak nitelendirilen ve büyük umutlarla çıkarılan Google+ beklenen etkiyi yapamadı ve şu anda dar kapsamlı bir servis olarak faaliyetini sürdürüyor. Android’de bulunan mesajlaşma uygulaması ise sadece yazılı mesaj işlevi görüyor. Hangouts da Skype, FaceTime gibi rakipleri karşısında beklenen ilgiyi görmedi, Google şimdi bu uygulamayı da ofis içi iletişime odaklanacak kurumsal iletişim uygulaması olarak yeniden konumlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Surface Duo 2 daha gelişmiş özelliklerle sonbaharda gelebilir

Allo, yapay zeka tabanlı sohbet işlevlerinin yanı sıra, gizli mod altında uçtan uca şifrelenen mesajlar işlevi de sunuyor. Üstelik Google’ın yapay zeka asistanı bu mod üzerinden gönderilen mesajlarla ilgili herhangi bir işleme yapmıyor.

Google Allo henüz Türkiye’ye açık değil

Google birkaç aydır Allo uygulaması için Google Play üzerinden kayıtları topluyor. Kayıt bırakanlara bugün itibarıyla dağıtımın başlayacağı söyleniyor. Ayrıca iOS kullanıcıları da Allo’yu cihazlarına indirebilecekler. Ne var ki, ne iTunes App Store ne de Google Play’in Türkiye sürümlerinde Allo henüz indirilebilir durumda değil.

Eğer Android kullanıcısıysanız, Google Allo APK dosyasını indirerek Allo’yu, Google Play’de yayınlanmasını beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...