Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra’daki ilginç soğutma sistemi ayrıntısı

Teknoloji ürünlerinin sökülmesi konusunda uzmanlaşmış bir ekip olan iFixit, Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra modellerini parçalarına ayırdı. Bu sayede Samsung’un S Pen kalemli ve 12999 TL’lik fiyat etiketine sahip olan akıllı telefonunun büyük kamera modülünün altında ve onun kardeşinin içinde nelerin bulunduğunu açık şekilde görüyoruz.

İlginçtir ki, iFixit her iki telefonun da buhar haznesine ve bakır ısı borularına sahip olmadığını gördü. Halbuki Samsung daha önceki modellerde, yoğun oyun oturumlarında işlemciyi soğutmak için böyle yapılara yer veriyordu.

iFixit söküm işlemleri sırasında, her bir cihazın içine bakırın yerine çok katmanlı grafit termal yatak yerleştirildiğini keşfetti. Daha önce JerryRigEverything kanalı da hazırladığı videoda böyle bir bulguya rastlamıştı. Ancak gariptir ki, daha önce yayınlanan başka bir söküm videosunda, Galaxy Note 20 Ultra’nın bakır ısı borusu ve buhar hazneli soğutma sistemi barındırdığı görülüyordu.

Bazı telefonlarda bakır yerine neden grafit termal yatakların kullanıldığı bilinmiyor. Ancak bu durum bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Galaxy Note 20 Ultra’yı inceleyen bazı teknoloji yazarları Galaxy Note 20 Ultra’larının, nasıl kullanırlarsa kullansınlar çok ısındığını dile getirmişti. Biz de Galaxy Note 20 Ultra’yı inceliyoruz ve hâlâ aktif şekilde kullanmayı sürdürüyoruz. Elimizdeki cihazın ısınma konusunda söylendiği kadar büyük sorun çıkarmadığını söyleyebiliriz.

Belki Samsung, Galaxy Note 20 veya Note 20 Ultra’nın sahip olduğu işlemciye göre farklı soğutma sistemleri tercih etmiş olabilir. Bildiğiniz gibi, Türkiye’deki modeller Exynos 990 işlemciyle satılıyor. ABD ve bazı ülkelerde ise Snapdragon 865 işlemciyle bu cihazlar müşterilere sunuluyor. Samsung, henüz konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmadı. Eğer bir açıklama gelirse, buna da sayfalarımızda yer vereceğiz.

Bakır haznenin dışında iFixit, yeni devre kartlarının yapı itibarıyla ilginç görünümlere sahip olduğunu da belirtiyor. Samsung, bu devre kartlarını Star Wars’tan bildiğimiz dört ayaklı devasa savaş makineleri AT-AT‘lere benzetmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun