Samsung Galaxy Buds 2 İncelemesi

Samsung markalı ürünlerle uyumlu çalışma en büyük avantajı

google news abone ol
Galaxy Buds 2, selefi Buds'a göre ses kalitesi ve özellikler tarafında büyük ilerlemeler getiriyor. Eğer elinizde iki yıl öncesinin Samsung kulaklıkları varsa ve gürültü engelleme gibi bir özelliği istiyorsanız, bu yeni kulaklığa geçiş yapabilirsiniz. Son fiyat artışlarıyla birlikte 1299 TL'ye satılan Buds 2'nin, her şeye rağmen fiyatının hakkını verdiğini söyleyebiliriz.

DEĞERLENDİRME

Tasarım
80 %
Bağlantı Yetenekleri
95 %
Ses Kalitesi
90 %
Pil
95 %
Gürültü Engelleme
90 %

galaxy buds 2 satın alSamsung Galaxy Buds 2 Satın Alın
GittiGidiyor  Amazon.com.tr (İndirimli)

“Gerçek kablosuz kulaklıklar” sektörün irili ufaklı birçok oyuncusunun rekabet ettiği kalabalık bir alan ve Samsung da bu pazarın önde gelen oyuncularından bir tanesi. Samsung Galaxy Buds serisi, her geçen yıl, çıkan yeni ürünlerle birlikte gelişiyor. 2021’in ortalarında Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 modelleriyle birlikte tanıtılan Galaxy Buds 2 kablosuz kulaklıklar, 2020’nin başlarında çıkan ilk versiyonuna göre önemli ilerlemeler sunuyor. Galaxy Buds 2 inceleme yazısında, birkaç haftadır çeşitli Samsung telefonlarıyla, özellikle de Z Fold 3 ile birlikte deneyimlediğimiz bu tam kablosuz kulaklık ile ilgili izlenimlerimizi dile getiriyor, yorumlar aktarıyoruz.

Galaxy Buds 2 inceleme: Tasarım ve Özellikler

Samsung, diğer çoğu şirketten farklı olarak tam kablosuz kulaklıklarında gövdesiz bir tasarımı tercih ediyor. Bu açıdan Apple’ın AirPods veya Huawei’nin FreeBuds serisi kulaklıklarından farklılık gösteriyor. Şirketin daha önce Galaxy Buds Live ile fasulye biçiminde kulaklık bile tasarladığını görmüştük. Buds 2 ise, Galaxy Buds serisinin klasik tasarımına biraz daha yakın görünüyor. Çakıl taşına benzer görünüme sahip olan kulaklık küçük boyutlu ve genel olarak yuvarlatılmış bir biçime sahip. Plastikten yapılmış, parlak yüzeyi ise bir hayli pürüzsüz. Kulaklıkları muhafaza ve şarj etmeye yarayan kılıfı da, hem kulaklıklar gibi küçük boyutlu, hem de onlarla aynı malzemeye ve parlak yüzeye sahip.

galaxy buds 2 inceleme

Galaxy Buds 2’nin; Samsung’un Grafit, Beyaz, Lavanta Eflatunu ve Zeytin olarak adlandırdığı dört farklı renk seçeneği bulunuyor. Bizim elimizde Zeytin rengi var. Samsung, bu renkleri son zamanlarda akıllı telefonlarında da sıklıkla tercih ediyor. Telefonunuza uygun bir rengi seçerek hoş bir ikili yaratabilirsiniz. Her bir kulaklığın rengine uyum gösterecek şekilde, kutularının içinde de aynı renkte kaplama kullanılmış. Kulaklıkları kutusundan çıkarmak ve kullanım bittiğinde tekrar yerine yerleştirmek çok kolay. Yuvaların ortasında bulunan lamba, şarj işleminin durumunu gösteriyor. Ayrıca kapağın hemen altında da kutunun şarj durumunu gösteren ikinci bir lamba var. Kutunun kapağı kolayca açılıyor, tek bir parmakla ittirmek yeterli. Aynı biçimde kolaylıkla da kapanıyor ve epey de sıkı biçimde kapanıyor.

Samsung’un belirttiğine göre, Galaxy Buds 2; daha önce çıkmış olan Galaxy Buds Plus kulaklıklardan yüzde 15 daha küçük ve yüzde 20 daha hafif. Bu durum kulaklıkları uzun süre boyunca kulaklarda taşımayı daha da kolay hâle getiriyor. Bununla birlikte küçük boyutlu olmaları, özellikle kulaktan çıkarırken elinizde tutmanızı ve yere düşürmenize neden olabilir. Ne var ki, gövde kısmının bulunmaması, kulağa rahat şekilde oturtma konusunda biraz daha uğraşmanızı gerektirebilir. Normalde bu tarz kulaklıklarla aramızın iyi olduğunu söyleyemeyiz, ancak Samsung Galaxy Buds 2, daha kolay alıştığımız bir kulaklık oldu. Yine de, belirli aralıklarla kulaklıkları kulağın içine itme ihtiyacını hissettik. Bu durum ise parmağın dokunmatik yüzeye temas ederek istenmeyen komutların girilmesine neden oluyor. Örneğin telefon görüşmeleri yaparken istemeden konuşmayı sonlandırabilirsiniz. En güzeli, bağlı telefondaki Galaxy Wearable uygulamasını açarak, buradaki dokunmatik kontrollerin büyük kısmını kapatmak. Sadece gürültü engelleme ile ortam sesi arasında geçişi sağlayan hafifçe bastırıp bekletmeyi açık tutmanız yeterli olacaktır.

galaxy buds 2 inceleme

Söz dokunmatik kontrollerden açılmışken, Galaxy Buds 2’nin dış yüzeyi dokunmaya karşı hassas. Tek dokunuşla parçayı oynatma veya duraklatma, çift dokunmayla sonraki parçaya, üç kez dokunmayla önceki parçaya geçiş mümkün. Telefon aramaları sırasında da çift dokunarak aramayı yanıtlama veya sonlandırma, dokunup basılı tutarak aramayı reddetme yapılabiliyor. Bu arada dokunup basılı tutma gürültü kontrollerini değiştirme, Bixby, sesi azaltma veya artırma ya da Spotify gibi işlevler için ayarlanabiliyor. Öte yandan daha sonra güncelleme ile gelen bir özellik neticesinde kulaklıkların kenarlarına çift dokunarak sesi azaltma veya artırma yapılır hâle geldi. Ancak bunu Galaxy Wearable uygulamasında bulunan Labs bölümünden açmak gerekiyor.

Galaxy Wearable, Galaxy Buds 2’nin tüm kontrollerini ve ayarlarını yapabileceğiniz ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir uygulama niteliğini taşıyor. Bu uygulama Samsung Galaxy telefonlarda genellikle yüklü olarak geliyor. Diğer markalı Android telefon kullanıcıları da Google Play Store’dan indirebilirler. Bu uygulama içinden yukarıda belirttiğimiz dokunma kontrollerini açıp kapatabilir ya da özelleştirebilirsiniz. Kulaklık ayarları bölümünde ise Ekolayzır, Bixby voice uyandırması, sıfırlama, erişilebilirlik özellikleri gibi ayarlar bulunuyor. Kulak içi algılama ayarı sayesinde kulaklığın kulaklarınızda olduğunda ses çıkışının otomatik olarak buraya aktarılması sağlanıyor. Sorunsuz kulaklık bağlantısı özelliği açık olduğu takdirde ise, aynı Samsung hesabı altındaki diğer cihazlarla kulaklık geçişi otomatik olarak sağlanıyor. Eğer Buds 2’yi bir Galaxy akıllı telefon ve tablet ikilisi ile birlikte kullanıyorsanız, bu özellik epey işinize yarayacaktır.

galaxy buds 2 inceleme

iPhone veya iPad kullanıcıları ise bu gelişmiş kontrollerden ve ayarlardan yararlanamıyor. Çünkü App Store’da bulunan Galaxy Buds uygulaması henüz Buds 2 desteğini sunmuyor. Bu uygulama, incelemeyi hazırlarken kontrol ettiğimizde yalnızca Buds Live ve Buds+ kulaklıkları destekliyordu.

Çoğu kapalı tasarıma sahip kulaklıklarla birlikte bir kulaklık uyum testinin gelmeye başladığını gördük. Galaxy Wearable uygulamasında da böyle bir test var. Bu testi gerçekleştirerek Buds 2 teklerini kulaklarınıza iyi şekilde yerleştirip yerleştirmediğinizden emin olabilirsiniz. Eğer testte başarılı olamazsanız, kulaklıkları daha iyi biçimde yerleştirmeyi deneyin ya da kutuda bulunan farklı büyüklükteki uçlarla değiştirin. Silikon uçları yerinden çıkarmak ve tekrar takmak çok kolay, herhangi şekilde sıkıntı çekmezsiniz.

Bu arada kulaklık teklerinden birini veya ikisini birden kaybetmeniz durumunda yardımcı olacak bir Kulaklıklarımı Bul işlevi de var. Bunun için SmartThings Find uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra kulaklıklarınızın konumunu harita üzerinde görebilir ve sesini çaldırarak nerede olduklarını bulabilirsiniz. Gayet rahat duyulabilir bir kuş cıvıltısı sesiyle Buds 2 kulaklık tekleri yerini bildiriyor.

galaxy buds 2 inceleme

Spor yaparken Galaxy Buds 2’yi kullanmayı düşünenler için bu kulaklıkların IPX2 sertifikasına sahip olduğunu belirtelim. Yani, sadece çok fazla terletmeyen antrenmanlar için yeterli dayanıklılığı gösteriyor. Yağmur altında veya su kenarında sporlar veya egzersizler için Buds 2 pek elverişli olmayacaktır.

Eğer bir Samsung Galaxy telefonu kullanıyorsanız, Buds 2’yi cihazınızla eşleştirmeniz çok hızlı ve kolay şekilde gerçekleşecektir. Bugünlerde çoğu aynı markalı kulaklık-telefon ikilisinde gördüğümüz biçimde, kulaklığın kutusunu telefonun yanına getirin ve kapağını açın. Telefonun ekranında bir pencere açılacak ve Bağlan düğmesine dokunduktan kısa bir süre sonra bağlantı kurulacak. iPhone veya diğer markalı Android telefonlarına bağlamak isterseniz, kulaklıklar kutudayken her bir tekin dokunmatik yüzeyine dokunup beklemeniz, kulaklıkları eşleştirme moduna alacaktır. Telefonunuzdaki Bluetooth ayarlarına giderek eşleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Galaxy Buds 2 inceleme: Ses Kalitesi ve Gürültü Engelleme

Galaxy Buds 2 çift sürücülü bir tasarıma sahip. Tek bir orta seviye sürücüye daha yüksek frekansları karşılayacak şekilde ayrı bir tiz hoparlörü eşlik ediyor. İç tarafa ve dış tarafa yerleştirilen mikrofonlar ise gürültü engelleme ve telefon görüşmeleri sırasındaki ses kalitesini iyileştirmeye odaklanıyor.

galaxy buds 2 inceleme

Codec desteği tarafında ise çoğu kulaklıkta gördüğümüz SBC ve AAC kodlayıcıları için destek mevcut durumda bulunuyor. Bir de Samsung’un özel Scalable Codec’i var. Eğer Buds 2’yi son zamanlarda çıkan bir Samsung cihazıyla kullanırsanız, bu özel kodlayıcının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bu, ses kalitesinde dikkate değer bir iyileşme sağlıyor ve dolayısıyla Buds 2’yi Samsung telefon sahipleri için daha cazip hâle getiriyor.

Tabii ki, diğer Buds serisi kulaklıklarda olduğu gibi, Galaxy Buds 2’de de Samsung’un ses tarafındaki iştiraki AKG’nin sunduğu destek var. Bu kulaklıkları genellikle Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy S21 FE gibi Samsung telefonlarıyla kullandık ve ses kalitesi gerçekten çok iyi seviyede bulunuyor. Ses çıkış şiddeti, tam da istediğimiz şekilde, ortalamanın üzerinde. Bu sayede yüksek sesle müzik dinleme keyfini iyi şekilde yaşatıyor. Bunun dışında baslar çok fazla ön plana çıkmadan kendini hissettiriyor. Çok yüksek ses seviyesinde tizlerde hafif bir aşırıya kaçma hissetsek de, bu göz ardı edilebilir derecede. Orta frekanslar da bas ve tizlerin arasında gömülmüyor, vokaller de iyi şekilde duyuluyor.

Eğer Dolby Atmos destekli Samsung telefonuyla Buds 2’yi kullanırsanız, çevresel ses etkisini de iyi şekilde hissedebilirsiniz. Bu, film izlerken veya podcast dinlerken de daha sarmalayıcı ve etkileyici bir deneyim sunuyor. Kulaklıkların YouTube veya diğer ortamlarda video izlerken senkronizasyonu tutturduğunu görüyoruz. Bununla birlikte oyun keyfini daha iyi yaşamayı sağlayan, düşük gecikme sunan bir oyun modu var. Arzu ederseniz onu da açabilirsiniz.

galaxy buds 2 inceleme

Galaxy Buds 2’yi elimizdeki iPhone 13 Pro ile de eşleştirip kullandık. Ses çıkış şiddeti yüksek seviyede, ancak S21 FE veya Z Fold 3’tekinden bir kademe daha altta kalıyor. Ayrıca temiz ve berrak bir ses çıkışı var, baslar biraz daha ön planda gibi. Halbuki Samsung Galaxy telefonlarında tiz ve çevresel ses etkisi biraz daha ön planda. Sonuç olarak iPhone ile de kaliteli bir ses çıkışı sağlanıyor. YouTube veya Netflix videolarında da senkronizasyon iyi.

Galaxy Buds 2’nin ses kalitesi tarafında sunmuş olduğu bu yüksek deneyimin aktif gürültü engelleme tarafında da tutturulduğunu görüyoruz. 2020’nin başlarında çıkan ve selefi olarak kabul edebileceğimiz Galaxy Buds modelinde sadece ortam sesi özelliği vardı. Ancak bu özellik ortamın sesini gayet iyi biçimde kulak içine iletmesiyle beğenimizi kazanmıştı. O özellik şimdi ayarlanabilen ses kademesiyle geliştirilirken, aktif gürültü engelleme de tatmin edici bir seviyede işini yapıyor. Dışarıdaki trafik veya motor uğultusunu iyi şekilde bastıran bu sistem, film izlerken veya podcast dinlerken içeriğe odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik aktif gürültü engellemenin üstüne bir de müzik dinliyorsanız, odadaki konuşulanları veya diğer sesleri de duymazsınız.

galaxy buds 2 inceleme

Sadece gürültü engelleme veya ortam sesini iletmede değil, telefon görüşmeleri sırasında ortam gürültüsünü azaltma da Buds 2’nin sunduğu özelliklerden bir tanesi. Bu, sessiz bir ortamda telefon görüşmeleri yaparken bile ara sıra sesinizin karşı tarafa hafif boğuk gitmesine sebep olabilir, ancak kalabalık ortamlarda sesinizin karşıdaki kişi tarafından daha rahat anlaşılır biçimde iletilmesine katkıda bulunduğu bir gerçek. Öte yandan telefon görüşmeleri sırasında konuştuğunuz kişinin sesini de iyi şekilde duyacağınızı belirtelim.

Galaxy Buds 2 inceleme: Pil

Samsung, Galaxy Buds 2’nin kutusuyla birlikte toplam 29 saatlik bir dinleme süresi sunabildiğini belirtiyor. Aktif gürültü engelleme açık durumda kullanımda bu süre 20 saat olarak veriliyor. Tek bir şarjla kulaklık, aktif gürültü engelleme açıkken 5 saat, kapalıyken biraz daha uzun süre dinleme imkanı sunuyor. Tabii ki, pil süresi kulaklıkları nasıl kullandığınızla yakından ilgili. Telefon görüşmeleri, müzik dinleme, aktif gürültü engellemeyi açık veya kapalı biçimde kullanma gibi karma bir kullanım senaryosunda süre aşağı yukarı 4-5 saat arasında olacaktır.

galaxy buds 2 inceleme

Buds 2’de yer alan yakınlık sensörü, pil ömrünü optimize etmede büyük rol oynuyor. Bu sayede kulaklıklar kulaklarınızda değilken müzik otomatik olarak duruyor ve kulaklıkların gereksiz yere çalışmasının önüne geçiliyor. Ne var ki, kulaklıkları tekrar kulaklarınıza taktığınızda, çalan içeriği bağlı cihazdan devam ettirmeniz gerekiyor. Ya da dokunmatik kontrolü kullanmalısınız.

Galaxy Buds 2’yi, kutusundan çıkan USB kablosunu arkasındaki USB-C kablosuna takıp, diğer ucunu da bilgisayara veya uygun bir güç adaptörüyle prize bağlayarak şarj edebilirsiniz. Bu arada şarj kutusu kablosuz şarj desteğine sahip ki, bu işleri daha pratik hâle getiriyor. Qi standardını destekleyen bir aksesuarı kullanabilirsiniz. Apple’ın MagSafe kablosuz şarj aksesuarıyla da şarj mümkün, tabii ki, güç beslemesi daha düşük olacaktır. Bununla birlikte Wireless Power Share, yani ters kablosuz şarj destekli üst sınıf Samsung Galaxy telefonlarıyla da ihtiyaç duyacağınız anlarda şarj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

galaxy buds 2 inceleme

Şarj işlemi hızlı değil, ancak kısa süreli dinlemeler için ihtiyaç duyacağınız gücü hızlı şekilde elde edebilirsiniz. 10 dakikalık bir şarj ile yüzde 10’un biraz üstünde bir seviyeye çıkılıyor, bu da yaklaşık bir saatlik dinleme için yeterli oluyor.

Galaxy Buds 2 inceleme: Sonuç

Buds 2, özellikle Samsung Galaxy akıllı telefonları ve diğer Android cihazları ile iyi şekilde çalışıyor. Galaxy Wearable uygulamasının Android desteğine sahip olması, bu yeni kablosuz kulaklığın tüm işlevlerinden yararlanmanızı ve onu iyi şekilde kontrol etmenizi sağlayacaktır. Öte yandan Samsung Galaxy cihazlarıyla hızlı şekilde eşleştirme imkanı sunması da, onu bu cihazlara sahip olanlar için birinci seçim hâline getirebilir.

Aktif gürültü engelleme, ortam sesi gibi özellikler fiyatının hakkını verecek seviyede. Ses kalitesini beğendik, müzik dinleme keyfini iyi şekilde yaşamayı sağlıyor. Özellikle Samsung Galaxy cihazlarıyla yüksek bir ses çıkış seviyesi ve kalitesi sağlıyor. Pil ömrü uzun yolculuklar için yeterli olurken kablosuz şarjın bulunması da avantaj. Tasarımı herkese uymayabilir, ancak önceki Samsung kulaklıklarına göre daha rahat kullandığımızı söylememiz gerekiyor. Dıştaki dokunmatik yüzey daha hassas ve kulaklıkları yerleştirirken istenmeyen komutlara neden olabilir. Bu nedenle çoğu dokunmatik kontrolü kapatmak zorunda kaldık ki, bu da pratiklikte indirgeme anlamına geliyor. Samsung’un yazılım güncellemeleriyle buna bir el atması iyi olacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple 2024’te katlanabilir iPad çıkarabilir

Apple iPad tarafında sessiz bir yıl geçirecek gibi görünüyor. Tecrübeli analist Ming-Chi Kuo'ya göre, şirket önümüzdeki 9 ila 12 aylık süre zarfında yeni bir...

Galaxy S23 serisi fiyatlarıyla önceki seriden daha pahalı olabilir

Önümüzdeki hafta ortalarında Unpacked etkinliğini düzenleyecek olan Samsung, en azından Avrupa'nın bazı ülkelerinde, yakında çıkacak olan Galaxy S23 fiyatı için S22'den daha yüksek bir...

Apple AR uygulamaları hazırlamayı Siri ile yapılacak kadar basitleştirmek için çalışıyor

Apple, The Information'ın yeni bir haberine göre, uzun süredir söylentileri ortalıkta dolaşan karma gerçeklik gözlüğü için Siri'yi kullanarak uygulama yapılmasına izin verecek bir yöntem...

ChatGPT okul sınavlarında ortalamayı ancak geçebiliyor

OpenAI'ın sanal sohbet robotu ChatGPT'nin öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesine yardımcı olabileceğine dair pek çok endişe var. Ancak ondan lisans düzeyinde bir sınav için makale...

Coca-Cola markalı akıllı telefon için Realme’den ilk paylaşımlar geldi

Coca-Cola markalı akıllı telefona ait görsel kısa süre önce internete sızmıştı. Sızıntıda herhangi bir işaret olmasa da, tasarım itibarıyla telefonun Realme tarafından üretilmiş olabileceği...

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...

iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022'nin haziran ayında duyurduğu iOS 16'yı eylül ayında iPhone 14...

Donald Trump Facebook ve Instagram hesaplarını da geri alıyor

Meta, eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabının "süresiz" olarak askıya alınması kararını uzatmasının üzerinden iki yılı yakın zaman geçtikten sonra, hesabı eski hâline getirme...
Galaxy Buds 2, selefi Buds'a göre ses kalitesi ve özellikler tarafında büyük ilerlemeler getiriyor. Eğer elinizde iki yıl öncesinin Samsung kulaklıkları varsa ve gürültü engelleme gibi bir özelliği istiyorsanız, bu yeni kulaklığa geçiş yapabilirsiniz. Son fiyat artışlarıyla birlikte 1299 TL'ye satılan Buds 2'nin, her şeye rağmen fiyatının hakkını verdiğini söyleyebiliriz.Samsung Galaxy Buds 2 İncelemesi