Manşetler

Facebook kan kaybediyor, Instagram hızla büyüyor

facebook ve instagram meta
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Facebook için 2017 pek kolay geçmedi. Geçtiğimiz yıl patlak veren skandal ve sızıntılar, Facebook’un kamuoyundaki imajını ciddi ölçüde sarsmış durumda. Pazar araştırma şirketi Edison Research tarafından paylaşılan son veriler de bu durumu destekliyor. ABD’de gerçekleştirilen araştırma, sosyal ağın özellikle 12-34 yaş arası kullanıcı grubunda kan kaybettiğini gösteriyor. Araştırmaya göre, Facebook’un kullanıcı sayısı 2017’ye göre 15 milyon azaldı.

Edison Research’e ait verilerin bazı konularda yetersiz olduğunu belirtmek gerekiyor. İnsanların Facebook’tan neden vazgeçtiği, bazı yaş gruplarının neden araştırmaya dahil edilmediği ve bunun şirketin mali tablosuna olan etkisinin ne olacağı bilinmiyor. Facebook’un son finans raporu, şirketin aylık aktif kullanıcı sayısının rekor seviye olan 2.32 milyara ulaştığını göstermişti.

Ancak Edison’un araştırması, sosyal ağın gizlilikten doğan yaralarının kapanmadığını gözler önüne seriyor. Skandal ve sızıntılar özellikle sosyal ağın en aktif kullanıcı kitlesini etkilemişe benziyor. Edison’un başkanı Larry Rosin, Marketplace’e yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bunun hatırı sayılır bir düşüş olmadığını söylemek mümkün değil. 15 milyon, nereden bakarsanız bakın az bir sayı değil. 12 yaşın üstündeki Amerikalı Facebook kullanıcılarının yüzde 6’sına tekabül ediyor. Düşüşün üst üste iki yıl devam etmesi, ortada bir trend olduğunu gösteriyor.”

Facebook’a veda eden kullanıcıların yeni adresi çok uzak değil. Facebook’un çatısı altındaki Instagram, Facebook’tan vazgeçenlerin bir numaralı tercihi hâline gelmiş durumda. Fotoğraf ve video paylaşım platformu, kullanıcılardan daha az kişisel bilgi toplaması nedeniyle Facebook’un ana servisine kıyasla “daha az zehirli” bir alternatif teşkil ediyor. Yalan haber, yanlış bilgi ve politik yönlendirme barındırmayan Instagram, gençler arasındaki popülaritesiyle de yükselmeye devam ediyor.

Facebook 55 yaş üstüne hitap ediyor

Rosin, Instagram’ın yükselişiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Facebook’un yaşlılar arasındaki popülaritesi, gençlerin platforma bakışını etkilemiş gibi görünüyor. Instagram ve Snapchat gibi platformlar da gençlere daha fazla hitap ediyor. Genç kullanıcılar Facebook’u bırakıp Instagram’a yönelse de, Facebook hâlâ 55 yaş ve üstünde yeni kullanıcılar kazanmayı başarıyor.”

Instagram’ın kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş durumda. Hikayeler özelliği ise her ay 400 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Facebook, bu popüler özelliği ana uygulamasına ve Messenger’a taşıyarak Instagram’ın başarısını genele yaymaya çalışmıştı. Mevcut tablo, Facebook’un en büyük rakibinin yine kendi çatısı altında olduğunu gösteriyor. Şirketin mesajlaşma platformlarını birleştirme fikrinin temelinde bu durumun da önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.