Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple’ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft’un ardından Facebook da Apple’ın App Store için uyguladığı politikaları açık biçimde eleştirdi.

Facebook bu eleştirilerini çevrimiçi oyun platformu Facebook Gaming’in iOS ve Android uygulamalarını duyururken yaptı. Ancak platformun iOS uygulamasında servisin özünü oluşturan mini oyunları bulmak mümkün olmayacak, uygulamada sadece oyun yayınları izlenebilecek. Bu durumun nedeni ise Apple’ın App Store politikalarından başka bir şey değil.

Facebook’tan yapılan açıklamada, mümkün olan tüm itiraz süreçlerinin yürütüldüğü belirtildi. Uygulamadaki aktivitelerin yüzde 95’inin oyun yayınlarını izlemek olduğunun altını çizen sosyal ağ, buna rağmen platformdaki oyunlar konusunda Apple’ı ikna edemedi.

Facebook’un operasyon şefi Sheryl Sandberg, konuyla ilgili olarak The Verge sitesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Facebook Gaming uygulamasının Apple tarafından onaylanması için oyun oynama özelliğini tamamen kaldırmak zorunda kaldık. Bu da iOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına kıyasla daha düşük kapsamlı bir deneyim yaşamasına neden olacak.”

Facebook Gaming’in başındaki isim olan Vivek Sharma ise durumu şu sözlerle değerlendirdi: “Facebook’un ana uygulamasının ve Messenger’ın iOS versiyonlarında bile yıllarca Instant Games’ten vazgeçmek zorunda kaldık. Bu oyun dünyasının ortak acısı. İzlenen politika hem oyuncuları hem geliştiricileri hem de oyun ekosistemindeki inovasyon çabasını etkiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp iOS uygulaması için yeni sesli mesaj özelliği yolda

Apple, Facebook ve Microsoft tarafından App Store politikalarıyla ilgili olarak yöneltilen eleştirilere henüz cevap vermiş değil. Bu sürecin uzlaşma mı yoksa iplerin kopmasıyla mı biteceği zamanla anlaşılacak.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun