Facebook Android için uygulama mağazası geliştiriyor

facebook android

iPhone sahipleri, cihazlarına iTunes App Store üzerinden uygulama indiriyor. Android’de ise bu işlevi büyük ölçüde Google Play Store üstleniyor. Ancak gelecekte bu yöntemleri kullanarak uygulamalarını dağıtmanın kolay olmayacağına inanan Facebook, kendi uygulama mağazasını kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Dedikodulara göre, Facebook Google’ın Android uygulama mağazasından uygulama çekme yeteneği konusunda şüphelere sahip. Resmi uygulama mağazası olan Google Play Store’da kontrol tamamen Google’ın elinde olduğu için, küçük bir problemden dolayı uygulamalar mağazadan kaldırılabiliyor.

Bundan dolayı biraz fazla endişelenmişe benzeyen Facebook, uygulamalarını kendi yöntemleriyle potansiyel kullanıcılara ulaştırmak istiyor.

Facebook, Messenger özelliğini ana uygulamasından çıkarıp bağımsız bir uygulamaya dönüştürdüğünde pek çok kişi şirketin bu hamlesinden nefret etmişti. Sosyal paylaşım sitesinin Messenger uygulamasının yüklenmesini zorunlu kılması, bu nefretin temel nedenini oluşturmuştu. Facebook Android uygulamalarını ayrı bir mağaza üzerinden indirmek de kullanıcılarda benzer duyguların uyanmasına yol açabilir.

Her şeye rağmen, Facebook’un Android için ayrı bir uygulama mağazası oluşturma isteğinin arkasında Google korkusundan daha büyük bir neden var gibi gözüküyor. Google’ın geçmişinde sebepsiz yere rakiplerinin uygulamalarını Play Store’dan kaldırmak gibi bir eylem bulunmuyor. Dolayısıyla Facebook’un çalışmalarının arkasında daha büyük başka bir motivasyonun olması da muhtemel gözüküyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...