F1 2021 Türkiye GP için yeniden yer açıldı, resmi duyuru yapıldı

google news abone ol

Formula 1 yeniden İstanbul’a geliyor. Nisan ayında yapılan açıklamada, normalde 13 Haziran hafta sonunda düzenlenmesi planlanan Kanada GP’nin iptal edildiği ve bunun yerine yarışın Intercity İstanbul Park’ta düzenleneceği belirtilmişti. Ancak daha sonra COVID-19 pandemi koşulları nedeniyle düzenlenmesi planlanan bu yarış iptal edilmiş ve söz konusu hafta sonu yarış olmadan geçecek şekilde Formula 1 2021 sezonu yeniden düzenlenmişti.

Ne var ki, 2021 sezonu içinde İstanbul’da bir yarışın düzenlenip düzenlenmeyeceğine yönelik açık kapı bırakılmıştı. Yakın zamanda Singapur GP’nin iptal edildiğinin açıklanması ile İstanbul’da yeniden yarış yapılması ihtimali belirtilmişti. Intercity İstanbul Park tarafından yapılan açıklamada, pistin 1-2-3 Ekim tarihlerinde tekrar bu heyecana ev sahipliği yapacağı belirtildi.

Türkiye GP 2021 bilet satışları önümüzdeki hafta başlıyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Intercity İstanbul Park’ta düzenlenecek Türkiye GP 2021 sezonun 16’ncı yarışı olacak. Formula 1 yarışı için biletlerin önümüzdeki haftadan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

Formula 1 yarışlarının Türkiye’ye geri getirilmesi görevinin T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Intercity İstanbul Park’a verildiğini belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’i 9 yıllık aradan sonra geçtiğimiz yıl ülkemize kazandırma mutluluğunu yaşamıştık. Başarıyla tamamladığımız yarışın ardından; Formula 1 yönetimi, takımlar ve pilotlar tarafından yoğun övgüyle bahsedilen pistimize yarışları tekrar getirebilmek için o günden bu yana çalışmalarımızı sürdürdük.  Sizlerin de bildiği üzere yarışı Haziran ayı içerisinde gerçekleştirmek üzere anlaşmış, fakat sonrasında seyahat kısıtlamaları nedeniyle organizasyon gerçekleştirilememişti. 2021 yılı takvimi içerisindeki tüm fırsatları yakından takip ettik ve tekrar takvime girmeyi başardık. Formula 1 yönetimi de yarışları İstanbul’da gerçekleştirmek için çok istekli davrandı. 1-2-3 Ekim’de Intercity İstanbul Park’taki bu büyük heyecan için çok iyi hazırlanıp, tüm dünyaya İstanbul’u hak ettiği şekilde tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

Formula 1 Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali ise şunları söyledi: “Intercity İstanbul Park’a döndüğümüz için çok mutluyuz. Dünyanın en güzel pistlerinden bir tanesinde geçen yıl olduğu gibi harika bir yarış görmeyi umuyoruz. Formula 1’in tekrar İstanbul’da gerçekleşmesi için Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’a ve tüm Intercity İstanbul Park yönetimine, gösterdikleri gayret için çok teşekkür ediyoruz.”

Yarışların tekrar Türkiye’ye kazandırılmasında ülkemizin pandemiyle mücadeledeki başarısına dikkat çeken Vural Ak, “Bu anlaşmayı da geçen sene olduğu gibi Intercity olarak, devletimize yük olmadan, tüm sorumlulukları kendimiz üstlenerek tamamladık. Devletimiz, tüm dünyaya gösterdiği pandemiyle başarılı mücadelesi ile yarışların tekrar ülkemize kazandırılmasında çok önemli bir rol oynadı” dedi.

Yarışseverlerin en merak ettiği konuların başında gelen ‘bilet satışları’ ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birine sahibiz. Halkımızın ve yabancı misafirlerimizin bu heyecana ortak olmasını biz de çok istiyoruz. Devletimizin aldığı pandemi önlemleri ve çalışmaları sayesinde yarışımızı seyircili olarak gerçekleştireceğiz. Yarışı gerçekleştireceğimiz tarih Türkiye’de ve İstanbul’da turizm sezonunun da sürdüğü zamanlara denk geliyor. Sadece yarış ekiplerinin bile ekonomimize milyonlarca dolarlık katkı sağladığı Formula 1 organizasyonu, yabancı izleyicilerin de gelişi ile önemli bir döviz girdisine imkan sağlayacaktır. Bilet satışlarına ilişkin gerekli bilgilendirmeyi en kısa sürede yapacağız” dedi.

Dokuz yıl aranın ardından Kasım 2020’de düzenlenen Türkiye GP oldukça heyecanlı geçmiş ve yarışı Mercedes GP pilotu Lewis Hamilton kazanarak şampiyonluğunu ilan etmişti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER