EğlenceManşetler

F1 2021 sezonuna Türkiye GP girdi; Kanada GP yerine 11-13 Haziran’da düzenlenecek

f1 2021 türkiye gp

Geçen yıl kasım ayında düzenlenen heyecanlı bir yarışla birlikte Formula 1 dokuz yıllık aranın ardından Türkiye’ye geri dönüş yapmıştı. F1 2021 takvimine Intercity İstanbul Park pisti kendisine yer bulamamıştı. Ancak bir süredir Kanada GP’nin yapılamayacağı ve onun yerine en büyük adayın Türkiye olduğu söyleniyordu. Formula 1 yönetiminin yaptığı duyuruyla birlikte 2021 sezonunun 7’nci yarışı olarak düzenlenmesi planlanan Kanada GP’nin iptal edildiği, onun yerine 11-12-13 Haziran tarihlerinde Türkiye GP 2021 yarışının düzenleneceği kesinlik kazanmış oldu.

Intercity İstanbul Park tarafından gönderilen basın bülteninde, Formula 1 yönetimiyle gerçekleştirilen anlaşmanın ardından, “11 – 12 – 13 Haziran’da T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek organizasyonda tüm dünyanın gözü yeniden İstanbul’da olacağı” ifadesi yer aldı.

Formula 1 yarışlarının Türkiye’ye geri getirilmesi görevinin T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Intercity İstanbul Park’a verildiğini hatırlatan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’i geçtiğimiz yıl ülkemize kazandırmıştık. Formula 1 yönetimi ve tüm yarışseverler organizasyondan çok memnun kaldılar. Turkish Grand Prix 2020, yılın en iyi Formula 1yarışı seçilmişti. 2021 yılı için Formula 1 yönetimiyle gerçekleştirdiğimiz temaslarımız sonuç verdi ve bu önemli organizasyonu tekrar Türkiye’ye getirdik. Intercity İstanbul Park’taki bu büyük heyecan için çok iyi hazırlanıp, tüm dünyaya İstanbul’u hak ettiği şekilde tanıtmaya devam edeceğiz.” dedi.

Formula 1 yönetimiyle 2021 yılı için anlaştıklarını belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, bu anlaşmanın Türkiye’nin yarış takviminde daimi olarak  yer alması için bir anahtar niteliğinde olduğunu söyledi. Ak, “Bu anlaşmayı da geçen sene olduğu gibi Intercity olarak, devletimize yük olmadan, tüm sorumlulukları kendimiz üstlenerek tamamladık. Tüm dünyanın içinde olduğu bu zor dönemde gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma, Türkiye için uzun süreli bir sözleşmenin de habercisi niteliğindedir.” dedi.

F1 Türkiye GP’nin seyircili olup olmayacağı pandeminin seyrine göre belli olacak

Tüm yarışseverlerin merak ettiği konuların başında elbette yarışın seyircili olup olmayacağı ve bilet satışları geliyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vural Ak, “Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birine sahibiz, halkımızın ve yabancı misafirlerimizin bu heyecana ortak olmasını biz de çok istiyoruz. Devletimizin aldığı pandemi önlemleri ve çalışmaları sayesinde en kısa sürede biletleri satışa çıkarmayı planlıyoruz. Yarışın gerçekleştirileceği tarihe baktığımızda, yarış için ülkemizi ziyaret edecek yabancı misafirlerin turizme de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sadece yarış ekiplerinin bile ekonomimize milyonlarca dolarlık katkı sağladığı Formula 1organizasyonu, yabancı izleyicilerin de gelişi ile önemli bir döviz girdisine imkan sağlayacaktır.” dedi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER