Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021’in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye’de yapılmayacağına yönelik dedikodular çıkmıştı. Formula 1 yönetimi bugün yaptığı açıklamayla durumu netleştirdi. Haziran ayında yapılması planlanan Türkiye GP iptal edildi.

İngiltere’nin geçtiğimiz hafta Türkiye’yi kırmızı listeye alması, yarışın durumunu belirsiz hâle getirmişti. İngiltere’nin kararı nedeniyle Türkiye’den bu ülkeye seyahat edenlerin 10 gün boyunca otelde, karantinada kalmaları ve masrafları da kendilerinin karşılamaları gerekiyordu.

Motorsport.com’un haberine göre Türkiye GP, Azerbaycan GP’den bir hafta sonra gerçekleştirilecekti. Daha sonraki Fransa GP ile iki haftalık ara olacağı için, İngiltere’de yaşayan Formula 1 çalışanları ve takımları evlerine dönecekti. Ancak 10 günlük karantina zorunluluğu nedeniyle bu süreyi otelde geçirmek zorunda kalacaklardı. Karantinada geçirilecek gün sayısını azaltmak için Türkiye GP ile Azerbaycan GP’lerinin takvimdeki yerlerinin değiştirilmesi gündeme gelmişti. Ancak Azeri yetkililerin her şeyin tam olarak planlanması nedeniyle buna izin vermediği belirtildi.

Formula 1 yönetimi, bugün takvimin önümüzdeki haftalarda uygulanacak halini güncelledi. Bunun sonucunda 13 Haziran’da yapılacak Türkiye GP’nin iptal edildiğini duyurdu. Ancak bu, 2021 yılı içinde Türkiye GP umutlarının tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Yapılan açıklamada takvimin o bölümündeki yarışın yapılmasının mümkün olmadığı, Türkiye GP organizatörlerinin daha önce Çin GP organizatörlerinin yaptığı gibi ilerleyen bir dönemde, şartların daha iyi olduğu bir tarihte yarışı yapma yönünde talepte bulundukları belirtildi. Yarışın gerçekleştirilmesi konusunda açık kapı bırakıldı.

Türkiye GP’nin 13 Haziran’daki yerini kaybetmesinin ardından normalde 27 Haziran’da gerçekleştirilecek Fransa GP bir hafta öne çekildi. Yani Fransa GP 20 Haziran’da gerçekleştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kahve makinesi satın almak isteyenler için dikkat çekici MediaMarkt indirimleri

Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali, “Türkiye’de yarışmak için hepimiz sabırsızlanıyorduk ancak seyahat kısıtlamaları, haziran ayında orada yarış yapamayacağımız manasına geliyor. Formula 1 bir kez daha gelişmelere hızlı bir şekilde tepki göstererek çözüm buldu. Avusturya’da art arda iki yarış yapacağımız ve 23 yarışlık takvimin korunacak olmasından dolayı mutluyuz.” dedi.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun