Elon Musk Twitter’ı satın almak için gerekli finansmanı sağladı

google news abone ol

Elon Musk, tamamını satın almak istediği Twitter için gerekli maddi kaynağı sağladığını açıkladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen bir belge, Musk’ın Twitter’ı satın almak için teklif ettiği 46.5 milyar dolar için teminat mektuplarını aldığını gösteriyor. Tesla CEO’su Twitter’dan yanıt alamadığı gerekçesiyle bu teklifi hazırladığını belirtti.

Musk’ın 43 milyar dolarlık ilk teklifine yanıt vermeyen Twitter, bu tarz “düşmanca” satın alma çabalarını engellemek için geçici olarak “zehirli hap” önlemlerini hayata geçirmişti.

Twitter’ın planı, eğer biri şirketin hisselerinden yüzde 15’inden fazlasını yönetim kurulunun onayı olmadan aldığı takdirde bazı hissedarların daha fazla hisse satın almasına izin vermek. Böylelikle Musk’ın hisselerinin değerinin azaltılması amaçlanıyor. Bu noktada Musk’ın yüzde 9.2 ile Twitter’ın en büyük bireysel hissedarı konumunda.

Amacının ifade özgürlüğünü korumak olduğunu belirten Musk, yeni özelliklerle Twitter’ın potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlayacağını iddia ediyor. Bu yeni özellikler arasında düzenle butonu ve açık kaynaklı algoritma bulunuyor.

Musk, paylaşımları nedeniyle sık sık SEC ile karşı karşıya geliyor. Ancak finansman planını net bir şekilde ortaya koyması, Musk’ın Twitter’ı satın alma konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Eksantrik milyarder, gerekli paranın 21 milyar dolarını kişisel kaynaklarından 25.5 milyar dolarını ise kredilerle sağlayacağını açıkladı.

Yenilenen Elon Musk teklifiyle ilgili olarak Twitter tarafından Engadget sitesine gönderilen açıklamada, “hassas, kapsamlı ve temkinli bir değerlendirme” sürecinin yürütüldüğü belirtildi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR