DuckDuckGo’dan Avrupa Birliği’nin Google’a kestiği cezaya ilginç yorum

duckduckgo

Avrupa Birliği’nin Android ürünleriyle rekabete aykırı davranışları nedeniyle Google’a kesmiş olduğu 24 milyar TL’lik rekor cezanın ardından, rakip arama motoru DuckDuckGo, şirketin tekelcilik sorunlarının bununla kalmayacağı iddiasında bulundu.

DuckDuckGo, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir dizi tweet ile cezaya olan tepkisini dile getirdi. Bu tweet’lerde arama motoru, Google’ın rekabete aykırı arama davranışlarının sadece Android ile sınırlı olmadığını, Chrome internet tarayıcısı gibi diğer ürünleri de kapsadığını kaydetti.

Bir tweet’te, Chrome internet tarayıcısı eklentisini her güncellediklerinde, kullanıcıların arama ayarlarını geri alma ve eklentiyi tamamen devredışı bırakma gibi, resmi gibi görünen bir etkileşim penceresiyle karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Ayrıca DuckDuckGo, Google’ın “duck.com” alan adına da sahip olduğunu hatırlattı. Gerçekten de bu alan adı 2011’den beri şirkette bulunuyor. Bu arada DuckDuckGo da 2008’de kuruldu. Yani, Google daha az bilinen arama motoruna girmek isteyip de adını düzgün hatırlayamayanları da bir şekilde kendisine çekmiş oluyor. Arama motoru da DuckDuckGo kullanıcılarının kafasının karıştığına vurgu yapıyor.

Independent‘ın haberine göre, duck.com alan adı iki şirket kurulmadan önce ilk kez tescil edildi. Ancak ne zaman ve nasıl Google’ın sahipliğine geçtiği tam olarak bilinmiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...