Chrome Material Design tasarımına 51 numaralı sürümle kavuşuyor

Google internet tarayıcısının yeni tasarım diline geçişi için yaptığı çalışmalarda sona geldi

Chrome Material Design

Google aylardır Material Design tasarım dilini Chrome’a getirmek için çalışıyor, ancak şirketin Chromium kod deposundaki işler hızlandıkça görsel yenileme çalışmaları da hızlı şekilde sona doğru yaklaşıyor.

Chrome Canary 51 sürümü sayesinde bitmek üzere olan yeni internet tarayıcısı tasarımını görme fırsatı elde ediyoruz. Yenilenen tasarımda gri renkli üst çubuğun yerini Safari’dekine benzer şekilde daha hafif tarzda transparan bir yapı alıyor. Sekme çubuğu OS X’te arkadaki renklere uyum sağlayacak şekilde görünüyor, arkada video oynatılsa bile bu şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Sağ kenardaki menü çubuğu eski tip hamburger butonu yerine üç noktalı yeni bir düğmeyle gösteriliyor. Böylelikle Google’ın mobil taraftaki tasarım diline bu anlamda da uyum sağlanmış oluyor.

chrome-material-design-51-170316-2

Diğer değişiklikler arasında tamamen siyah renkteki gizli dolaşma modu var. Böylelikle kullanıcılar gizli dolaşma modunda olduklarını açık şekilde anlayabilecekler.

chrome-material-design-51-170316-3

Yeni Chrome Material Design görünümün temaları da desteklemesi bekleniyor. Böylelikle özel dolaşmada olsanız bile belirlediğiniz tarayıcı temasını olduğu gibi kullanmaya devam edebileceksiniz.

Chrome 51 güncellenmiş geliştirici araçları da sunuyor. Koyu mod ve diğer seçenekler de görsellikle ilk kez bu kadar geniş çapta oynamaya izin verecek.

chrome-material-design-51-170316-1.gifchrome-material-design-51-170316-4

İnternet tarayıcısının diğer bazı alanları da elden geçiyor, bunların arasında ayarlar sayfası, geçmiş ve yer imleri de bulunuyor. Ancak buradaki işler tarayıcı arayüzünün değiştirilmesinden daha önce planlanmış gibi görünüyor.

Google’ın Chromium kod kütüphanesine göre Material Design’ın Mac ve Windows için Chrome 51 sürümüyle getirilmesi bekleniyor. Şu anda herkese dağıtılan versiyonun 49 numaralı olduğunu düşünürsek daha hâlâ biraz zaman var gibi görünüyor. Ancak Chrome 51’in 8 Nisanda geleceği tahmin ediliyor.

chrome-material-design-51-170316-5

Yeni tasarımı görme konusunda sabırsız davrananlar ve kararsız hâlde olsa bile yeni Chrome Material Design görsel arayüzü denemek isteyenler buradaki talimatları izleyerek işe başlayabilirler.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun