Google’ın Canlı Altyazı özelliği şimdi Chrome internet tarayıcısında

Google gerçek zamanlı alt yazı desteğini genişletiyor. Şirket daha önce Pixel telefonlarında bulunan Live Captions özelliğini şimdi bir Chrome internet tarayıcısı kullanan tüm kullanıcılara açıyor.

Live Captions, yani Canlı Alt yazı özelliği, makine öğrenmesinin yardımıyla videolar ve ses dosyaları için daha önce olmayan alt yazıları otomatik olarak oluşturuyor. Böylelikle duyma zorluğu çeken kişiler için web’i daha rahat erişilebilir hâle getiriyor.

Live Captions açıldığı zaman, bir şeyler izlerken ya da dinlerken, internet tarayıcısının alt kısmında küçük ve hareket ettirilebilir bir kutu gösteriliyor. Kelimeler hafif bir gecikmeyle gösteriliyor. Çok hızlı konuşmalarda ise ufak tefek hatalar görülebiliyor. Ancak ilk kez Pixel telefonlarında 2019’da görülen bu özellik, o zamandan bu yana epey gelişme kaydetmiş görünüyor.

google canlı alt yazı
İngilizce YouTube videolarını izlerken Canlı Altyazı otomatik olarak açılıyor.

Ses kısılsa veya tamamen kapatılsa bile, alt yazılar akmaya devam ediyor. Böylelikle başkalarını rahatsız etmeden videoları veya podcast’leri takip etmek mümkün olacaktır.

Chrome’un Canlı Alt yazı özelliği YouTube videolarında, Twitch akışlarında, podcast oynatıcılarda ve hatta SoundCloud gibi bazı ses yayın servislerinde de çalışıyor. Ne var ki, Chrome’daki Live Captions şu anda sadece İngilizce dilinde hizmet veriyor.

google canlı altyazı
İngilizce olarak yayınlanan podcast’leri takip etmek için bu özellik epey kullanışlı görünüyor.

Chrome’da Canlı Altyazı nasıl açılır?

Live Captions Chrome’un en son versiyonunda açılabiliyor. Bunun için Ayarlar’ı açmanız, daha sonra Gelişmiş bölümü altında yer alan Erişilebilirlik’i seçmeniz gerekiyor. Eğer bu seçeneği görmüyorsanız, internet tarayıcısını elle güncelleyip yeniden başlatın. Erişilebilirlik ayarlarının en başında Canlı Altyazı seçeneğini göreceksiniz. Bunu açık hâle getirdiğinizde, Chrome hızlı şekilde bazı konuşma tanıma dosyalarını indirecek. Daha sonra internet tarayıcınızda bir ses oynattığınızda alt yazıları da göreceksiniz.

chrome canlı alt yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple 140W güç adaptörüyle ilk GaN şarj cihazını sunuyor

Canlı Altyazı özelliği ilk olarak Android Q beta sürümüyle birlikte gösterilmişti. Ancak şimdiye kadar sadece bazı Pixel ve Samsung telefonlarına özeldi. Şimdi Chrome internet tarayıcısına gelen bu özellik daha fazla kullanıcı kitlesine yardımda bulunacaktır.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun