Canon EOS R ve EOS RP karşı karşıya: Aradaki farklar neler?

Canon EOS R oldukça etkileyici özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi. Ancak sadece gövdesi yaklaşık 14 bin TL’lik fiyat etiketine sahip. Bu nedenle herkes bu makineye sahip olacak kadar bütçeye veya şansa sahip olmayabilir. Canon, geçen hafta içinde bu modelin nispeten daha uygun fiyatlı bir versiyonunu, Canon EOS RP’yi tanıttı. Böylelikle R sistemini daha geniş bir kitleye açacaktır.

EOS RP, büyük kardeşinin birçok özelliğini alıyor. Ne var ki, daha ucuz bir fiyata sahip olması amacıyla Canon, bu modelden bazı ödünler veriyor. Verilen ödünler neler? EOS RP, daha yüksek fiyatlı kardeşinden farklı neler sunuyor. Aşağıda bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Daha küçük ve hafif gövdeli Canon EOS RP tanıtıldı

Çözünürlük

İki model arasındaki temel farklılıklardan bir tanesi sensörleri. EOS R’da 30.3 megapiksel efektif çözünürlüklü sensör varken, EOS RP’de 26.2 megapiksel efektif çözünürlüklü sensörün bulunduğunu görüyoruz.

Çözünürlük, her iki model arasındaki farklılıklara baktığımızda, diğerlerinden daha düşük seviyede bulunuyor. EOS RP’nin sensörünün EOS 6D Mark II DSLR modelinden alındığı söylense de, Canon bunu doğrulamadı.

canon eos rp
Canon EOS RP

Sürekli çekim hızı

EOS RP’nin saniyede 5 karelik sürekli çekim hızı biraz yavaş kalabilir. Hareketli süjeleri odakta tutmak için Servo AF modunu etkinleştirdiğinizde, sadece 4fps’lik sürekli çekim gerçekleştirilebiliyor. EOS R’da ise 8 fps’lik burst çekim modu bulunuyor. Servo AF’yi etkinleştirdiğinizde ise saniyede 5 kare hızında sürekli çekim gerçekleştirebiliyorsunuz.

Her iki kameranın da spor veya aksiyon fotoğrafçılığı için uygun olduğu söylenemez. Ancak Canon’un gelecekte bu seri içinde söz konusu açığı da kapatacağını tahmin ediyoruz.

Otomatik odak (AF) sistemi

Her iki kamera da, ana görüntüleme sensörünün hızlı faz algılamalı otomatik odaklamayı gerçekleştirebilmesi için Dual Pixel CMOS AF kurulumuna sahip olmakla birlikte, EOS R’ın çalışma aralığı EOS RP’ninkine göre biraz daha geniş.

Canon, EOS R’ın -6EV’ye kadar inebildiğini söylerken EOS RP’de bu değerin -5EV olduğunu görüyoruz. Yine de bu değerin de etkileyici olduğu söylenebilir. Ancak ilk model daha sorunlu ışığın bulunduğu ortamlarda odaklamayı diğerine göre biraz daha iyi biçimde gerçekleştirecektir.

Elektronik vizör (EVF)

EOS R’ın 0.5 inç, 3.69 milyon noktalı elektronik vizörü, bu makinenin en iyi özelliklerinden bir tanesi. Bu büyük vizör yeteri kadar parlak ve net bir görünüm sunuyor. İnce görüntü ayarlamalarını çocuk oyuncağına çeviriyor. Canon, EOS RP’de masrafları azaltmak adına daha düşük profilli bir elektronik vizör kurulumuna yer veriyor.

Canon EOS RP’de 0.39 inç, 2.36 milyon noktalı OLED panel vizör bulunuyor. Bu vizör daha önce EOS M50 modelinde gördüğümüzle aynı niteliklere sahip. EOS RP sahipleri de bu vizörle çekim yaparken çok fazla sıkıntı yaşamayacaklardır.

LCD ekran

EOS R’ın en fazla beğenilen unsurlarından bir tanesi de 3.15 inçlik, 2.1 milyon noktalı LCD ekranı olmuştu. Diğer kamera üreticileri de benzer özelliklere sahip ekranları ürünlerinde kullanıyor. Canon ise EOS RP’de biraz daha düşük profilli bir LCD ekran kullanmayı tercih etmiş.

EOS RP’de 3 inçlik, 1.04 milyon noktalı standart LCD ekran bulunuyor. Neyse ki, bu ekran EOS R’ın paneli gibi kendi etrafında dönebiliyor ve ön tarafa da çevrilebiliyor. Aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda dokunmayla kontrol imkanı sağlıyor.

canon eos rp
Canon EOS RP

Maksimum deklanşör hızı

Her iki kamera arasındaki bir başka fark da EOS R’ın mekanik deklanşörünün 1/8000 saniyelik yüksek hıza imkan tanıması. EOS RP’de ise deklanşör hızı 1/4000 saniye ile sınırlı.

Bu farklılığın diğer farklılıklara nazaran daha düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ancak geniş diyafram açıklıklı lensleri parlak ışıkta kullanacak olursanız, bu fark dikkate değer hâle gelebilir.

Boyut ve ağırlık

Canon EOS RP’nin en önemli yanlarından bir tanesi, Canon’un tüm sistemi nispeten daha kompakt bir gövdeye sığdırması. 132.5 x 85 x 70mm’lik boyutlarıyla EOS RP, 135.8 x 98.3 x 84.4 mm’lik boyutlara sahip EOS R’dan daha küçük bir hacme sahip.

EOS RP’nin lens ve bellek kartsız, sadece gövde ağırlığı 440 gr. Bu, aynı durumdaki EOS R’dan 140 gr daha hafif olduğu anlamına geliyor. Lens ve kartı taktığınızda bile EOS RP, 485 gr ağırlığıyla hâlâ etkileyebiliyor. EOS R ise bu durumda 660 gr ağırlığa sahip oluyor.

Pil performansı

EOS R’da CIPA değerlendirmesine göre, elektronik vizör kullanıldığında 350, LCD ekran kullanıldığında ise 370 kare çekim yapmayı sağlayan bir pil bulunuyor. Bunun aynasız kamera için standart değerler olduğunu söyleyebiliriz.

Ne yazık ki, EOS RP pil konusunda kardeşinden epey geride görünüyor. 250 karelik bir pil ömründen bahsediliyor, ancak Canon bunun LCD’yle mi, yoksa elektronik vizörle mi elde edildiğini açık şekilde belirtmiyor.

Video özellikleri

Her iki kamera da 4K ve Full HD kalitelerinde video çekimi gerçekleştirebiliyor. Ancak her iki tarafta da birtakım farklılıklar mevcut.

Hem EOS R’da hem de EOS RP’de Dual Pixel AF sistemi video çekimi sırasında kullanılabiliyor. Ancak bu sistem EOS RP’de, 4K video çekimi sırasında kullanılamıyor. Aynı zamanda EOS RP 4K video çekimini en fazla 25p’de gerçekleştirebiliyor. EOS R’da ise 30p’ye kadar çıkılabiliyor. Full HD çekimde ise bunun da ötesine geçilebiliyor.

Öte yandan iki kamera da 4K video çekimi sırasında kırpma uyguluyor. Bu da geniş açılı çekim yapmayı epey zorlaştırıyor.

canon eos rp
Canon EOS RP | Görsel: KenRockwell.com

Harici kontroller

Canon EOS R’ın M-Fn çubuğuna EOS RP’de yer vermiyor. Aynı zamanda üst plakada bulunan ve hemen sağındaki LCD ekranla birlikte kullanılan çok amaçlı kontrol kadranını da atlamış.

Bunların yerine EOS RP’nin üst plakasında daha geleneksel bir mod halkası bulunuyor. Pozlama modları açık şekilde işaretlenmiş. Ayrıca üst kısımda LCD ekran da bulunmuyor.

EOS RP’nin daha küçük boyutlu vizörü, üst plakanın EOS R’dakinden daha düz olduğu anlamına da geliyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Alpha 1 Sony’nin yüksek fiyatlı ilk gelişmiş aynasız kamerası

Sony bu hafta içinde şimdiye kadarki en gelişmiş aynasız kamerasını duyurdu. 6500 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip Alpha 1 yeni bir 50.1 megapiksel tam...

Apple aktif iPhone sayısında 1 milyar rakamını geçti

Apple, 1 milyardan fazla aktif iPhone bulunduğunu açıkladı. Bu, akıllı telefonlarının devam eden başarısı ve uzun ömürlülüğünden söz eden şirket için muazzam bir kilometre...

Apple çeyrek gelirleri tarihinde ilk kez 100 milyar doları geçti

Apple çarşamba gecesi, 2020'nin son takvim çeyrek yılını ve tatil satışları dönemini kapsayan 2021 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıkladı. Bu rapor...

Samsung’dan uygun fiyatlı yeni bir telefon daha

Samsung'un en uygun fiyatlı cihazlarından biri olan Galaxy A02s, kasım ayında resmiyet kazanmıştı. Avrupa'da 150 avro karşılığında satılan telefonun kardeşi olarak tanımlanabilecek Samsung Galaxy...

Microsoft bulut, Xbox ve Surface ile gülmeye devam ediyor

Microsoft, 2021 mali yılının ikinci çeyreğine ait finans raporunu yayınladı. Şirket dönemi 43.1 milyar dolar gelir ve 15.5 milyar dolar net gelirle tamamladı. Gelir...

iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 güncellemeleriyle gelen önemli yenilikler var

Apple iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 güncellemelerini yayınladı. Güncellemeyle birlikte hem işlevsellik hem de güvenlik anlamında önemli yenilikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler kullanıcılara sunuluyor. iOS 14.4...

Motorola Edge S tanıtıldı: Snapdragon 870, 5000 mAh pil

Motorola Edge S, daha önce duyurulduğu gibi, bugün Çin'de düzenlenen bir etkinlikte resmiyet kazandı. Akıllı telefon Çin'de piyasaya da sürüldü. Qualcomm Snapdragon 870 işlemciyle...

OnePlus 9 Pro ile ilgili yepyeni sızıntı; telefonu tüm açılardan görün

Bir sonraki OnePlus amiral gemisi telefon serisinin tanıtım tarihi yaklaşırken, beklenen sızıntı kaynaklarından da her geçen gün yeni ipuçları geliyor. @OnLeaks olarak da bilinen...

Huawei Sound hoparlör Türkiye’de ön satışa çıktı

Huawei'nin akustik devi Devialet ile yaptığı iş birliği ile ortaya çıkan Huawei Sound'u Huawei Online Mağazası'nda ön satışa sundu. Şirketin belirttiğine göre yeni nesil...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×