Teknoloji

Brave arama motorunun beta sürecinden çıkışını Goggles ile kutluyor

brave goggles

Brave Search, arama sonuçlarının sıralanma şeklini değiştiren özel filtreler oluşturmanız veya uygulamanız için size bir yöntem sunan yeni bir özelliği kullanıma sundu. Brave Goggles olarak adlandırılan bu özellik dahilinde, Google gibi geleneksel arama motorlarında hemen bulamayabileceğiniz kaynakları ortaya çıkarmanıza yardımcı olmayı hedefliyor..

Brave, daha küçük teknoloji bloglarından gelen gönderilere öncelik veren ve web’de en çok görüntülenen 1000 siteden gelen gönderileri filtreleyenler de dahil olmak üzere, kullanıcıların hemen deneyebilecekleri bazı tanıtım niteliğinde araçlar sunuyor. Brave, bu Goggle’ların yalnızca tanıtım amaçlı olduğunu ve geliştiricilerin bunları genişletebileceğini veya özelleştirebileceğini söylüyor. Kullanıcılar kendi “goggle”larını bulmaya başladığında, Brave de bu deneme amaçlı Goggle’ları silmeye başlayacak.

Brave, Google ve Bing gibi büyük arama motorlarından bağımsız olan motorunun editoryal önyargılara sahip olmadığını söylese de, bu durum tüm algoritmalarda doğal olarak mevcut olan önyargılar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İşte Goggle’lar bunu hafifletmek için var ve aslında söz konusu önyargıların ne olduğunu şekillendirmede kullanıcılara imkan tanıyor.

Türkçe dil desteği olmadığı için, örneğin “Tech blogs” adlı bir Goggle filtresi Türkçe anahtar terimlerde sonuç dönmüyor. Ancak “Galaxy Tab S8 review” gibi bir terimi aratıp ilgili Goggle’ı etkinleştirdiğimde, önde gelen teknoloji siteleri yerine daha küçük çaplı bloglardan sonuçları gördüm. Web’de aslında ne kadar çok zengin kaynağın olduğunu görme konusunda bu yenilik gerçekten etkileyici görünüyor.

Bununla birlikte her kullanıcının kendi Goggle’larını oluşturması o kadar kolay görünmüyor. Görünen o ki, işin içinde biraz kodlama mevcut. Geliştiriciler GitHub’da bulunan ilgili kaynaklara göz atabilirler.

Brave Goggles adlı filtrelerini kullanıma sunmanın yanı sıra, arama motorunun beta sürümünden çıktığını ve geçtiğimiz yıldan bu yana şimdiden 2,5 milyar arama hacmine ulaştığını duyurdu. Brave büyük arama motorlarında olmasını isteyeceğiniz kullanışlı özellikleri eklemeye devam ediyor. Nisan ayında, kullanıcıların aramalarının sonuna “Reddit” ekleme ihtiyacını ortadan kaldırmaya başlayan yeni Tartışmalar özelliğini kullanıma sunmuştu. Böylelikle ilgili sorgular için Reddit’ten gelen sonuçları gösterebiliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER